Rerkörler TSK'ya güveniyor

Rerkörler TSK'ya güveniyor.16716
  • Giriş : 26.10.2007 / 09:37:00

Rektörler Komitesi bir bildiriyle, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'ne terörle mücadelede güven ve inancımız tamdır' mesajını verdi. Bildiride, 'hükümete destek' konusuna değinilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve güvenlik güçlerine, bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede güvenlerinin ve inançlarının tam olduğunu" bildirdi. Rektörlerin, bildiride "hükümete destekle" ilgili herhangi bir ifadeye yer vermemesi dikkat çekti.

Rektörler, dün "terör" konusunu görüşmek üzere YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında toplandı. Toplantının ardından Teziç, komite'de ittifakla onaylanan bildiriyi okudu. Bildiride şu ifadeler yer aldı:

# İÇ VE DIŞ DESTEK: Bölücü terör örgütünün son günlerde artan hain saldırıları ulusun acısını ve öfkesini doruk noktasına çıkarmıştır. Yıllardır devam etmekte olan terörün iç ve dış desteklerine bakıldığında, verilen mücadelenin, yalnızca bir terör örgütü ile mücadele etmenin çok ötesinde olduğu görülür. Bu mücadelenin ısrarla ve kararlılıkla devamında hepimize sorumluluklar düşmektedir.

# TSK'YA GÜVEN TAM: Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve güvenlik güçlerine, bölücü teröre karşı verdikleri mücadelede güvenimiz ve inancımız tamdır. Terör örgütünün, yabancı askeri görevlilerin gözleri önünde, ayrıca Irak'taki merkezi hükümetin ve kuzeydeki yerel yönetimin himayelerinde eylemlerini sürdürdükleri herkes tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra maalesef bazı Batılı siyasi çevre ve yayın organları, söylem ve yazılarında terör örgütü mensuplarını sözde 'özgürlük savaşçısı' olarak tanıtarak, bu eylemleri Batı kamuoyunda haklı göstermeye çalışmaktadırlar.

# HER TEDBİRİN ARKASINDAYIZ: Asırlar boyu aynı topraklarda birlikte yaşayan insanlarımız arasında nefret ve husumet yaratarak, birbirleriyle çatışacakları ortam oluşturmayı amaçlayan terör örgütünün eylemleri hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. Türk ulusu, teröre karşı alınacak her tedbirin ve sergilenecek kararlılığın arkasında bulunacaktır. Öfkemiz ne denli büyük olursa olsun, bunun iç barışımızı ve huzurumuzu yok etmesine asla izin vermeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

'İç destek' tartışması
Teziç, bildiriyi okuduktan sonra rektörler ayağa kalkarak alkışladı. Teziç ve YÖK başkanvekilleri de ayağa kalkarak alkışlara destek verdi.
Edinilen bilgiye göre, metne "teröre iç destek olduğu" yönünde ibare konulmak istenmesi tartışmaya neden oldu. Bazı rektörler, terör örgütüne iç destek olduğu ibaresinin metne eklenmesinin toplumsal ayrışmayı körükleyeceğini, bunun da üniversitelerde öğrenci olaylarının yaşanmasına neden olabileceğini söyledi. Tartışmanın ardından "iç destek" ifadesi konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious