Resim sergisinde Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri konusu

Resim sergisinde Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri konusu.15261
  • Giriş : 04.09.2007 / 21:47:00
  • Güncelleme : 04.09.2007 / 21:55:00

'Türk-ABD Diplomatik İlişkileri' konulu fotoğraf sergisinde Kuzey Irak konuşuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, yeni hükümetle ilgili, "Demokratik yolla seçilmiş yetkililerle birçok ortak ilgi alanımızda çalışmayı tabii ki sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Wilson, AK Parti Dış İlişkilerden ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış ile birlikte ANKAmall alışveriş merkezinde, "Dostlar Arasında: Türk-Amerikan Diplomatik İlişkileri" konulu fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

Serginin açılışında konuşan Büyükelçi Wilson, Türkiye'ye bir buçuk yıl önce geldiğinde, Türk-Amerikan ilişkilerinin geçmişi ve tarihi konusunu merak ettiğini, ancak elçilikte iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri anlatan çok az fotoğraf olduğunu fark ettiğini belirtti.

Bunun üzerine, kendi personelinden arşivleri araştırmalarını istediğini ve aynı zamanda bazı Türk kurumlarına da başvurduklarını kaydeden Wilson, bunun sonucunda da bugünkü serginin ortaya çıktığını bildirdi. Büyükelçi Wilson, şöyle konuştu: "Burada gördüğünüz fotoğraflar iki yakın dost ülkenin ilişkilerini yansıtmaktadır.

Atatürk zamanından başlayan bu ilişkiler 1920'li, 30'lu, 40'lı yıllarda da süregelmiş ve özellikle Türkiye'nin 1940'lı yılların sonu ve 1952 yılında NATO'ya üye olmasıyla devam eden müttefikliğimiz sonucu oluşmuştur. Bu fotoğraflar meslektaş ve dost olarak birlikte çalışan iki ülke liderlerini göstermektedir. Birlikte dünyanın sorunlarını çözmek için bugün işbirliği yapmaya devam eden ve gelecekte de yapacak liderlerin fotoğrafları."

Sergiyi gezdikten sonra gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Büyükelçi Wilson, bir gazetecinin yeni hükümetle ilgili sorusunu üzerine, fotoğrafların, ABD'nin 80 yıldır Türkiye'deki her hükümetle yakından çalıştığını ortaya koyduğunu belirtti ve "22 Temmuz seçimi sonuçlarını ve (Abdullah) Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini tabii ki memnuniyetle karşıladık. Demokratik yolla seçilmiş yetkililerle birçok ortak ilgi alanımızda çalışmayı tabii ki sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.

-"BIÇAĞIN KEMİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK"-

AK Parti Dış İlişkilerden ve Dış Temsilciliklerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da, konuşmasında, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin Cumhuriyetin kuruluş yıllarına, Atatürk günlerine kadar gittiğini kaydederek, ABD ile Türkiye arasında bunun öncesinde de, Osmanlı döneminde de, çok önemli ilişkiler olduğunu vurguladı.

"Bugün ABD ile 11 milyar doların üzerinde ikili ticaret hacmini yakaladık, NATO'da, BM'de birçok uluslararası platformda işbirliği halinde olan iki devletiz" diyen Bağış, ABD'nin KKTC'ye giden ilk yabancı heyeti gönderen ülke olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD Kongresinden bir heyet ilk defa KKTC'deki Ercan havaalanına indi ve daha sonra diğer ülkelerden gelen heyetler artık KKTC'yi kendi sıfatıyla, kendi hava yollarıyla tanıdıklarını bir şekilde göstermeye başladı. Aynı şekilde Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de ABD'nin on yıllardır devam eden bir desteği var.

Enerji kaynaklarının dünyaya farklı ve güçlendirilmiş yollardan ulaşması konusunda ABD ile çok yakın projelerimiz var, önümüzdeki dönemde, yarın güven oylamasını vereceğimiz hükümetimizin programlarında da görüldüğü üzere, Nabuko dahil olmak üzere birçok enerji projesinde ABD ile işbirliğimiz var." Bir zamanlar sadece askeri işbirliği olarak tanımlanan Türk-Amerikan ilişkilerinin bugün artık kültürde, turizmde, sanatta, ticarette ve uluslararası platformda da çok önemli noktalara geldiğini belirten Bağış, bu işbirliğinin her alanda artması konusunda istekli olduklarını kaydetti.

Bağış şunları söyledi: "Bugüne kadar herkes Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklıktan bahsetti. Ama bunu kağıda döküp iki ülkenin dışişleri bakanlarının birlikte açıkladıkları bir vizyon belgesiyle ortaya koydukları önem AK Parti iktidarına nasip oldu. Ümit ediyorum ki, bu işbirliğimiz Irak'ta bir an evvel huzura kavuşulması ve Irak'tan ülkemize sızan teröristlerin bir şekilde yakalanarak, yargıya ve adalet önüne getirilmesi konusunda da müttefikimizle devam eden işbirliğimiz artarak sürecektir."

Bağış, bir gazetecinin, "PKK ile mücadelede Türkiye ile ABD arasında istendiği kadar işbirliği yapılmadığına, bıçağın kemiğe dayandığına" ilişkin daha önceki sözlerini hatırlatması üzerine, müttefiklerle bu konuda müzakerelerin devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: "Eminim, yakın süre içerisinde Sayın Başbakanımızın New York'ta BM çerçevesinde yapacağı toplantılarda, Sayın Dışişleri Bakanımız Ali Babacan'ın yapacağı toplantılarda bunların neticelerini hep birlikte alacağız. Bıçağın kemikte olduğunda değişen bir şey yok."

"Dostlar Arasında: Türk-Amerikan Diplomatik İlişkileri" konulu fotoğraf sergisi 10 Eylüle kadar açık kalacak. Sergide, aralarında Anadolu Ajansı fotoğrafının da bulunduğu, ABD Başkanlık Kütüphaneleri özel koleksiyonları ile ABD ve Türk arşivlerinden alınan 1923-2007 yıllarına ait 48 fotoğraf bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious