Resim'den sınıfta kaldı, ama 33. sergisini açtı

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

İlköğretim çağlarında okurken resim dersinden sınıfta kalan ve daha sonra da öğrenim hayatını yarıda bırakan Ölüdenizli Alirıza Başarır, o yıllarda ilgi duymaya başladığı resim ve heykelde önemli isimlerden biri olmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Serginin açılışına Muğla Valisi M. Temel Koçaklar, Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, İl Emniyet Müdürü M. Emin Körpe, SSK İl Müdürü İlhan Nebioğlu, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Yerkesik Belediye Başkanı Mustafa Karadağ ve çok sayıda davetli katıldı.

Vali Temel Koçaklar'ın başka bir programda olması nedeniyle katılamadığı açılışta bir konuşma yapan Muğla Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, Muğla ili gibi kültür ve sanat şehri olarak adını duyurmuş bir ilde, sanat ve sanatçıların kente tanıtılmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Bu eserlerin devamını diliyorum. Bu tür çalışmalar ekiple gerçekleşir. Emeği geçen herkese teşekkür ederken, Ölüdeniz Belediyesi'ni de sanata verdiği destekten dolayı kutluyorum." dedi.

Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de, Alirıza Başarır'ın kaldığı resim dersinden sonra okul hayatına son verdiğini hatırlatarak, "Alirıza Başarır kendi çabalarıyla sanat anlayışını eserleriyle bugüne taşımış. Bir belediye başkanı da bir sanatçıya destek vererek, daha fazla eser yaratmasına destek oluyor. Kendilerini kutluyorum. Muğla kültür sanat şehri olarak geleceğe taşınırken, bu tür faaliyetlere ve sanatçılara ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

Serginin oluşmasına öncülük eden Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Başarır'ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Yılmaz, "Strafor tekniği ile yapılan heykeller ve sergide yer alacak tablolar bölgemizin tarihsel ve mitolojik mirasından esintiler taşımaktadır. Özellikle bölgemizde hüküm sürmüş olan Likya Uygarlığı'na ait motifler ile mitolojik kahramanların yer aldığı tablolarla kültür turizmine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Bölgemiz zenginliklerinin gün yüzüne çıkarılması, bu alanda çalışma yapan sanatçı ve bilim adamlarına destek verilmesi için yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünün bilinciyle Ölüdeniz Belediyesi olarak bu tür etkinliklere desteğimiz devam edecektir." diye konuştu.

Ortaokul 2. sınıfta resim dersinden sınıfta kaldığını ve daha sonra da babasının kendisini okuldan alıp, tuğla ocağına verdiğini belirten Alirıza Başarır, "Burada çamuru korumayı öğrenince heykeller yapmaya başladım. O günden bu yana resim ve heykelle uğraşıyorum. Demek ki insan isteyince başarabiliyormuş." dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, tarafından yapıldı. Alirıza Başarır konuklara eserleri hakkında bilgi verdi. Sergiye daha sonra katılan Muğla Valisi M. Temel Koçaklar eserleri tek tek inceledi.

20 Şubat'a kadar açık kalacak olan sergide Alirıza Başarır'ın 40'a yakın tablosu ve 10 kadar da heykeli bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious