'Resimli Osmanlı Tarihi' sahnelerde

'Resimli Osmanlı Tarihi' sahnelerde.12694
  • Giriş : 20.11.2008 / 09:47:00

Oyun Kosova'nın Prizren ve Priştina kentlerinde sahnelenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Devlet Tiyatrosu'nun "Resimli Osmanlı Tarihi" oyunu Kosova'nın Prizren ve Priştina kentlerinde sahnelenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Konya Devlet Tiyatrosu yapımı "Resimli Osmanlı Tarihi" adlı oyun, Prizren-Kosova Tiyatrosunun kuruluşunun 72, Prizren Kültürevi Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosunun 30. ve Rumeli Türk Tiyatro Sanatçıları Derneğinin 15. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Rumeli Türk Tiyatro Sanatçıları Derneğinin davetlisi olarak Kosova'ya gidecek. Oyun, 19 ve 20 Kasımda Prizren'de, 21 Kasımda da Priştina'da temsil edilecek.

Turgut Özakman'ın yazdığı, Murat Atak'ın yönettiği oyunun, dekor tasarımı Behlüldane Tor'a, kostüm tasarımı Funda Çebi'ye, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu'na, bestesi Turgay Erdener'e, dans düzeni İhsan Bengier'e ait.

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e, toplumun siyasal serüvenini, eleştirel, ironik ve keyifli bir komedyaya taşıyan oyunda, Alpay Ulusoy, Şebnem Büyükkalkan, Murat Özben, Cengiz Uzun, Umut Toprak, Alpay Aksum, Tuncay Aynur, Ozan Çobanoğlu, Çağatay Çiftçi, Özgür Keçeci, Özgür Baş, Ahmet Çökmez, Nur Yazar, Özge Mirzalı, Gökçe Yurtsal, Ebru Güleraslan, Revşan Genç ve Nevra Sayar rol alıyor.

2007-2008 İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri'nden en iyi yapım, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu ödüllerini alan "Resimli Osmanlı Tarihi" adlı oyun, Sanat Kurumunun en iyi sahne müziği ile en iyi dans düzeni ödüllerine de layık görülmüştü.

TIMETURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*