Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu

Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu.14626
  • Giriş : 23.01.2009 / 11:01:00

Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 7 TL olarak belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bakanlar Kurulunun söz konusu kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara göre, resmi ilanların yayın ücreti, tek sütunda bir santimetrelik boya göre tespit edilecek.

Birden fazla sütunu kapsayacak şekilde yayınlanan ilanların sütun sayısının belirlenmesinde, 10 puntoluk metin harfleri ile dizilen ilan metinleri için tek sütun genişliği 40 milimetre, 8 puntoluk metin harfleri ile dizilen ilan metinleri için tek sütun genişliği 36 milimetre olacak şekilde, kıyasen işlem yapılacak.

Tek sütun olarak yayınlanan ilanlarda ise, sütun genişliği bu hüküm esasları dahilinde belirlenecek.

İlanların bu sütun genişliklerine göre ölçümlenebilmesi için, gazetelerin içeriklerindeki diğer yazı metinlerinin dizgisinde de belirtilen punto büyüklüklerindeki metin harfleri kullanılacak.

Resmi ilan başlıkları 24 puntoyu geçmeyecek ve bu başlıklar ilan metinleri ile uyumlu olacak.

Başlık dışında 10 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilanların 5 santimetrelik kısmında en az 12 satır, 8 puntoluk metin harfleriyle dizilen ilanların 5 santimetrelik kısmında ise yine en az 14 satır yazı bulunacak. İlan metinlerinde 8 puntodan küçük harfler kullanılamayacak.

Daha büyük puntolu harflerle ve daha dar sütuna dizilen ilanlar, söz konusu tarifeyle kıyaslanarak hesaplanacak.

-YAYIN ÜCRETİ-

Resmi ilanların bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 7 TL olarak belirlendi. Bu rakam, günlük fiili satış ortalaması, 10 binden az olmayan gazeteler için 7,70 TL, 25 binden az olmayan gazeteler için 15 TL ve 50 binden az olmayan gazeteler için de 27 TL olacak. Bu tarifelere KDV eklenecek.

Resmi ilanların tahmini bedelleri, Basın İlan Kurumunun tespit edeceği esaslara göre, ilanı verenler tarafından peşin olarak Kuruma ödenecek ve fatura tanziminden sonra mahsup işlemi yapılacak.

Kanuni engeller sebebiyle tahmini ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, faturanın kendilerine ulaşması üzerine borçlarını derhal ödeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*