Resmi nikah kiyma yetkisi bize de verilsin

  • Giriş : 12.11.2005 / 00:00:00

IZMIR - Bagimsiz Diyanet Vakif-Sen Genel Baskani Ömer Lapçin, Nüfus Kanunu'na göre muhtarlara bile verilen resmi nikah kiyma yetkisinin din görevlilerine de verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sendikanin Izmir'deki merkezinde konuyla ilgili bir açiklama yapan Lapçin'e göre, imamlara resmi nikah kiyma yetkisi verilmesi halka saglanacak en büyük kolaylik. Bu durum gerçeklesirse özellikle kirsal kesimlerde yaygin olan nikahsiz yasamanin son bulacagini belirtten Ömer Lapçin, ''Yalnizca imam nikahi isteyip de evlendirme memurunun önüne çikmayanlarin imam nikahini kiydirmak için gidecegi dini yetkili ayni zamanda resmi nikahi da kiyacak. Böylelikle resmi nikahi olmadan yasayan çiftler önemli bir yasal güvenceye kavusacak." dedi.

Olayin sosyal boyutuna da dikkat çeken sendika yetkilileri, sadece Anadolu'da degil, büyük sehirlerde bile hala gerçekligini koruyan imam nikahli evliliklerin sorun olusturmaya devam ettigini düsünüyor.

Su anda Türkiye'de imam nikahi bildirim zorunlugu olmadigi için Diyanet Isleri Baskanligi tarafindan kaç imam nikahli çift oldugu bilinmiyor. UNICEF'in 2000 yilinda hazirladigi raporda ise Türkiye'de 1.3 milyon nikâhsiz çift bulunuyor. Ayrica UNICEF'in 'Türkiye'de Çocuklarin ve Kadinlarin Durumu' raporu Türkiye'deki çocuklarin dörtte birinin nüfus kaydinin bulunmadigini söylüyor. Raporda 5 yas alti çocuklarin yüzde 22.4'ünün nüfus cüzdanlarinin olmadigi da belirtiliyor. Bati'daki çocuklarin yüzde 12'si, Güneydogu'dakilerin 17.9'u, Orta Anadolu'dakilerin 20.2'si, Kuzey Anadolu'dakilerin yüzde 12.5'inin, Dogu'daki çocuklarin ise 42.2'sinin nüfus cüzdani yok. Raporda 0 - 4 yas çocuklarin yüzde 22'sinin kayit disi oldugu, bu oranin bebeklerde yüzde 37'ye çiktigi bildiriliyor.


KANUNA GÖRE EVLENDIRME ISLEMI


Nüfus Kanunu'na göre, evlendirme isleri nüfus hizmetlerinin bütünlügü içerisinde, Içisleri Bakanligi'nca düzenlenir. Evlendirme memurlugu yetki ve görevi Içisleri Bakanligi'nca nüfus idarelerine, belediye baskanliklarina köy muhtarlari veya gerektiginde köy ve kasabalarda egitim ve ögretim hizmetleri sinifindaki devlet memurlarina verilebilir.

Türk Ceza Kanunu'nun 230. maddesine göre ise evlenme akdinin kanuna göre yapilmis oldugunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkinda iki aydan alti aya kadar hapis cezasi verilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious