Resmi nikah yap, kömürü kap

Resmi nikah yap, kömürü kap.16829
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:57:00

Nikahsız çiftlere kömür yardımı yapılmaması üzerine imam nikahlı çiftler nikah dairesine koştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bingöl'de Valilik tarafından iki yıldır sürdürülen “Resmi nikahını yaptır, kömürünü al” uygulaması çerçevesinde bu yıl 500 imam nikahlı çift, kömür yardımı almak için resmi nikah yaptırdı. 2007 yılında ise yaklaşık 3 bin civarında imam nikahlı çiftin kömür yardımı için resmi nikah kıydırdığı belirtildi.

Bingöl Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından her yıl fakir ve yardıma muhtaç ailelere ücretsiz dağıtılan kömür yardımı iki yıldır Valiliğin aldığı kararla imam nikahlılara verilmiyor. Bunun üzerine geçtiğimiz yıl 3 bin civarında imam nikahlı çift, resmi nikah yaptırırken; bu yıl ise bu sayının yaklaşık 500 imam nikahlı çift, kömür yardımından faydalanmak için resmi nikah yaptırdı.

Kömür yardımından faydalanmak isteyen imam nikâhlı çiftler, uygulamanın faydalı olduğunu ve bu nedenle resmi nikâh yaptıklarını belirtti. Ancak imam nikâhlı bazı çiftlerin de parası olmadığı için resmi nikâh yapamadığı öne sürüldü.

VALİ: "BİR KOYUNDAN BİRKAÇ POST ÇIKARDIK"

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise, vakıf tarafından yapılan kömür yardımı sayesinde birçok eksikliği tespit ettiklerini belirterek, bir koyundan birkaç post çıkardıklarını söyledi. Bingöl'ün, Doğu Anadolu bölgesinde en az gelişmiş illerden birinin Bingöl olduğunu vurgulayan Balkanlıoğlu, "Sıralamada 71. sıradayız. İşsizlik had safhada. Bingöl'de bu yıl 17 bin ton civarında kömür dağıttık. Kömür fiyatları aşırı derecede yükseldiği için bölge insanı kömür satın alamıyor. Bu nedenle dağıtılan bu kömürler çok faydalı oldu. Bu yardımı yaparken, 1 koyundan birkaç post çıkardık. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı tespit ettik. Ayrıca resmi nikâhı olmayan vatandaşlar sayısal olarak çok fazlaydı ve bunun birçok sebebi var. Resmi nikâh olmadığı için bu vatandaşlar çocuklarını okula yazdıramıyor, eşlerin bir hakka sahip olamaması gibi sıkıntılar yaşanıyordu. Bu nedenle Valilik olarak resmi nikâh yapma kampanyası başlattık. Bu vesileyle kömür almaya gelen vatandaşlarımızdan, resmi nikâhı olmayanlara tavsiye ve telkinlerde bulunduk. Kampanyamız olumlu neticeler verdi. Bu yıl 500'e yakın aile resmi nikâh kıydırdı. Bu tür çalışmalarımız ve yardımlarımız devam edecektir. Bölgemizde yaşayan okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespiti ve resmi nikâhı olmayan vatandaşlarımızı bu şekilde tespit etme gayretimiz olumlu neticeler vermektedir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*