Resmi nikah yapmayan koca yandı!

Resmi nikah yapmayan koca yandı!.16829
  • Giriş : 14.03.2009 / 18:49:00

Bulgaristan'da boşandığı eski karısını evlenme vaadiyle Türkiye'ye getirip nikah yapmadan birlikte yaşayan kocayı 21 bin 667 TL'lik tazminata mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bulgaristan'da boşandığı eski karısını evlenme vaadiyle Türkiye'ye getirip nikah yapmadan birlikte yaşayan kocayı 21 bin 667 TL'lik tazminata mahkum eden Çorlu 2. Asliye Ceza Mahkemesinin kararının Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesince onaylandığı bildirildi.
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde oturan Sacide D, Bulgaristan'da yaşadığı sırada 1987 yılında boşandığı kocasının isteği üzerine 1993 yılında Türkiye'ye gelerek yeniden birlikte yaşamaya başladı.

13 yıl resmi nikah kıymadan Tahir D ile birlikte yaşayan Sacide D, 13 yılın sonunda kocasının "ben evimi satıyorum. Buradan gideceğim. Seninle birlikteliğimiz sona erdi" demesi üzerine 2006 yılında Çorlu Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı.

Mahkeme geçen yıl kocanın 21 bin 667 TL tazminat ödemesine karar verdi. Tahir D, kararı temyiz etti. Yargıtay Üçüncü Dairesi, temyiz istemini yerinde görmeyerek yerel mahkemenin kararını 19 Şubat 2009 tarihinde onayladı.

Sacide D'nin avukatı Haşim Korkmaz, "3 yıllık yargılama süreci sonunda Türkiye'de nikahsız eşe takdir edilen en yüksek tazminat ortaya çıktı. Çorlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi nikahsız olarak yaşayan eşe 21 bin 667 TL tazminat ödenmesine hükmetti. Yargıtay bu kararı onadı.

Türkiye'de aile baskısı, toplum baskısı, ekonomik ve sosyal nedenlerle çoğu gizli kalan, evlilik dışı, karı-koca gibi sürdürülen ilişkilerin mağduru kadınlara bir umut ışığı doğdu.

Yeni Medeni Kanun'a göre uygulanan mal paylaşımı, birlikte yaşayan çiftler için de geçerli. Bu karar Türkiye'de ilk olabilecek bir karardır. Bu emsal karar Türkiye'de yenilik doğurdu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*