Resmi olmayan sonuçlara göre Obama

Resmi olmayan sonuçlara göre Obama.9955
  • Giriş : 05.11.2008 / 08:21:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 22:43:36

Barack Obama'nın resmi olmayan sonuçlara göre 44. başkan seçilmek için gerekli desteği elde ettiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Televizyonun projeksiyonuna göre Demokratların adayı Obama 297 seçici üye, Cumhuriyetçilerin adayı John McCain 139 seçici üye kazandı. Başkanlık seçimini kazanmak için 270 seçici üye kazanmak gerekiyor.

ABD'de oyunu kullanan seçmenlerle sandık çıkışında yapılan ve "güvenilirliğine temkinli yaklaşmak gereken" anketlere göre, Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama, birçok eyalette Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'in önünde gidiyor.

Demokrat Partili kaynaklar tarafından basına sızdırılan bu anket sonuçlarına göre Obama, şu anda Florida'da yüzde 52'ye yüzde 44, Iowa'da yüzde 52'ye yüzde 48, Missouri'de yüzde 52'ye yüzde 48, North Carolina'da yüzde 52'ye yüzde 48, New Hampshire'da yüzde 57'ye yüzde 43, Nevada'da yüzde 55'e karşı yüzde 45, Pennsylvania'da yüzde 57'ye karşı yüzde 42, Ohio'da yüzde 54'e yüzde 45, Wisconsin'de yüzde 58'e yüzde 42, Indiana'da yüzde 52'ye yüzde 48, Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'in önünde görünüyor. New Mexico'da yüzde 56'ya yüzde 43, Minnesota'da yüzde 60'a yüzde 39, Michigan'da yüzde 60'a yüzde 39 yine Obama önde gidiyor.

Bu ilk sonuçlar, genellikle "güvenilmez" olarak değerlendiriliyor. Demokrat Partili başkan adayı John Kerry'nin 2004 yılındaki ilk sonuçlarını hatırlamakta fayda var. Kerry de anketlerde ilk başta önde görünüyordu, ancak eyaletlerde oyların rakip Cumhuriyetçi Partili George W. Bush'a karşı çok yakın olduğu ortaya çıktı ve bu eyaletlerin bir çoğunda oylar sonuç olarak Bush'a gitti.

Oy kullandıktan sonra çıkışta, resmi anketi yapanlara konuşan seçmenlerin genellikle genç seçmenler olduğuna, yaşlıların genellikle konuşmayı tercih etmediğine dikkat çekiliyor. Bu da bu anket sonuçlarının sadece belli bir oranda güvenilirliği olduğunu gösteren unsurlardan biri.

Anket sonuçlarına göre, sandık kapatma saatine yaklaşırken, doğu kıyısındaki, geleneksel olarak Cumhuriyetçi Partili olan Virginia eyaletinin yüzde 22 oranındaki siyah seçmeninin oylarının yüzde 91'inin Obama'ya gittiği belirtildi. Beyaz seçmenlerden yüzde 58'i McCain'i, yüzde 41'i Obama'yı destekledi. Bu eyaletin, bu yıl Demokrat Partiye dönme eğilimi taşıdığı yorumları yapılıyor.

DEMOKRATLAR SÜPER ÇOĞUNLUĞU ALABİLECEK Mİ?

ABD'deki seçimde Demokrat Parti, Kongrenin üst kanadı Senatoda 51 üyeye ulaşarak çoğunluğu ele geçirmesine karşın, Senatonun, "süper çoğunluk" adı verilen ezici çoğunluğunun altında kalabilir.

100 üyeli Senatoda 60 sandalye hedefine varmak isteyen Demokrat Parti, bazı önemli pozisyonlarda Cumhuriyetçi Partili adayların kazanacağı tahmin edildiği için, bu hedeflerine ulaşamayabilir.

Son olarak North Carolina'da Cumhuriyetçi Partili Elizabeth Dole, Demokrat Partili Kay Hagen'a karşı yenildi. Dole, kampanyası boyunca, Senatoya yeni girmeye çalışan Hagen'ı "Tanrısız" olmakla suçlamıştı. Demokrat Parti adına bu önemli bir zafer.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, New Mexico'da Demokrat Partili Tom Udall ve New Hampshire'da Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Partili rakiplerine karşı kazandı.

Demokrat Parti, Senatoda istediği 60 sandalyeli "süper çoğunluğu" sağlayabilirse, Cumhuriyetçi Partinin, "filibuster" denilen ve saatlerce konuşarak bir tasarıyı gündemden düşürme politikası olarak adlandırılan yöntemi kullanma şansı kalmayacak. Böylece Cumhuriyetçi Partinin, hiç bir tasarıyı engelleme imkanı olmayacak.

Bu seçimde, Senatonun 35 sandalyesi yenileniyor. Yenilenen bu sandalyelerin 23'ü Cumhuriyetçi Parti, 12'si Demokrat Partinin elinde bulunuyor.

Cumhuriyetçi Partili John Warner'ın elinde bulunan Virginia senatörlüğünü de, bu seçimde beklendiği gibi Demokrat Partili Mark Warner kazandı. John Warner, bu yıl emekli olduğu için koltuğu boşalıyor. Mark Warner'ın bu pozisyonu kazanması, çok önemli bir gelişme olarak görülüyor. Çünkü Virginia, geleneksel olarak Cumhuriyetçi Parti eğilimli bir eyalet.

Demokrat Partinin planını bozacak gibi görünen pozisyonlardan biri, Kentucky'nin Cumhuriyetçi Partili senatörü Mitch McConnell, beşinci kez koltuğunu kazanacak gibi görünüyor. Ilımlı Cumhuriyetçi Partili Susan Collins de, Maine'de seçimi kazanmaya yakın olarak görülüyor. Eğer bu olursa, Demokrat Partinin 60 sandalyeli ele geçirme planı gerçekleşmeyecek. Yine de her durumda Demokrat Partinin birçok sandalyeyi kazanması büyük bir avantaj olarak görülüyor.m

Temsilciler Meclisi kısmına bakılırsa, şu anda Demokrat Partililer 199'a karşı 235'lik çoğunluğu elinde bulunduruyor. Bu seçimde, Temsilciler Meclisinin bütün sandalyeleri değişiyor.

-IRAK İKİNCİ SIRADA ÖNEMLİ KONU-

Ulusal düzeyde seçmenler için bir numaralı konu ekonomi oldu. Yüzde 62, en önemli konunun ekonomi olduğunu söyledi, ki bu konu, Obama'nın kuvvetli tarafı olarak görülüyor. Geçen ara seçimin bir numaralı konusu olan Irak, seçmenlerin sadece yüzde 10'u tarafından "bir numaralı konu" olarak gösterildi. Seçmenlerin yüzde 9'u, terörizmi birinci öncelikli konu olarak seçti. Bu alan, McCain'in kuvvetli görüldüğü alan olarak biliniyor. Yüzde 9, bir numaralı konu olarak sağlığı gösterdi.

Seçmenlerin yüzde 27'si, Obama'nın kampanya üyelerinin kendisiyle temasa geçtiğini söyledi. Obama, bu seçimde aktif olarak modern iletişim araçlarını, SMS mesajı gibi yeni yöntemleri devreye soktu. Yüzde 51, hükümetin, ülkenin problemlerini çözmede daha fazla şey yapması gerektiğine, yüzde 43, devletin bu kadar karışmaması gerektiğine inandığını söyledi. Obama'nın tecrübesizliğine ilişkin olarak Cumhuriyetçi Partinin yürüttüğü kampanyaya karşılık, seçmenin yüzde 30'u, McCain'in başkanlığından, yüzde 23'ü ise Obama'nın başkanlığından endişe ettiğini kaydetti.

McCain'in başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'in ise seçimde McCain için avantaj olup olmadığı şüpheli görülüyor. Alaska Valisi Palin'in gerekirse ABD başkanlığını üstlenebilme kapasitesine, sadece yüzde 38 güven duyduğunu söyledi. Bu oran, Obama'nın başkan yardımcısı adayı, deneyimli Senatör Joe Biden için yüzde 67 oldu.

Seçmenin yüzde 76'sı, ülkenin yanlış yönde gittiğine inandığını söyledi. ABD Başkanı George Bush'un halk arasındaki popülerlik oranı, şu sırada yüzde 27'lerde seyrediyor.

ABD'de başkanlık seçimlerinde geleneksel olarak ilk oy verme işleminin yapıldığı New Hampshire eyaletinin iki kasabasında, Demokrat Partili Barack Obama Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'e fark arttı.

Dixville Notch'taki kayıtlı 21 seçmenin 15'inin oyunu Obama alırken, McCain 6 oy alabildi. 40 yıldan bu yana ilk kez bir Demokrat Partili başkan
adayının daha fazla oy aldığı kasabada sonuç alkışlarla karşılandı. Hart's Location'da ise Obama 17, McCain 10 oy aldı.

1948 yılından bu yana devam eden geleneğe göre, ülkede başkanlık seçimlerinde ilk oylama, gece yarısı söz konusu iki kasabada yapılıyor.
ABD Başkanı George Bush, 2004 yılındaki seçimlerde her iki kasabada, rakibinden fazla oy almıştı.

İLK SONUÇLAR SAAT 02:00'DA GELECEK

ABD'de oy verme işlemi ilk olarak Türkiye saatiyle 01.00'de tamamlanacak. Kritik eyaletler Virginia, Kuzey Carolina, Indiana, Missouri, Ohio, Pennsylvania, Nevada ve Florida'nın seçimin kaderini belirlemesi bekleniyor. Anketler bu eyaletlerin çoğunda Obama'yı önde gösteriyor.

İlk önemli sonuçlar, saat 02.00'de kilit eyaletlerden Virginia ve Indiana'dan gelecek. 1964'den beri Cumhuriyetçilerin kazandığı bu iki eyalette Demokratlar bu kez iddialı görünüyor.

Saat 02.30'da sıra Ohio'ya gelecek. 2004 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin kazandığı eyalette bu kez ibre Obama'dan yana. Aynı saatte çekişmeli eyaletlerden Kuzey Carolina'da da oy verme işlemi tamamlanıyor.

En kritik dönemeçlerden biri saat 03.00'de geçilecek. Kilit konumdaki Missouri, Florida ve Pennsylvania'nın aralarında bulunduğu 15 eyalette sandıkların kapanmasıyla tablo büyük ölçüde netleşecek. McCain, 3 kritik eyalette kaybederse ümitlerine büyük olasılıkla veda edecek.

Colorado ile McCain'in doğum yeri Arizona'da ise oy verme işlemi saat 04.00'de sona erecek.

Saat 05.00'de yine çekişmeli eyaletlerden Nevada'dan sonuç gelecek. Eğer Demokrat aday Obama bu saate kadar Virginia, Kuzey Carolina, Ohio, Indiana ve Florida'da kazanırsa başkanlığı da garantileyecek.

Sabah 06.00'da California ve Washington'ın da bulunduğu 4 eyalet ve son olarak Alaska'dan gelecek sonuçlarla tablo netlik kazanacak.

Sabah 08.00 yeni ABD başkanının belli olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*