Ressam Balaban köyüne müze yapıyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Türk resminin yaşayan ustalarından İbrahim Balaban, Bursa Seçköy'deki evini müzeye dönüştürüp eserlerini sergileyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şair Nâzım Hikmet'in cezaevi arkadaşı olan ressam İbrahim Balaban (85), Seçköy'deki evini müzeye dönüştürüp eserlerini sergileyecek.

'Nâzım yardım etti'
Tütün kaçakçılığından 6 ay hapis ve para cezasına çarptırılan Balaban, para cezasını ödeyemeyince henüz 16 yaşındayken cezaevine girdi. Üç yıl cezaevinde kalan Balaban, burada tanıştığı Nâzım Hikmet'in yardımıyla kendini resim sanatında geliştirdiğini belirtti. Çınar ağacının altında hemşerileriyle hasret gideren sanatçı, şöyle konuştu:
"Ben size siyasiler gibi buğday, pirinç, makarna bırakmıyorum. Kendi ismimle birlikte dünya tarihine yazılmış bir Seçköy ismini bırakıyorum. Sizlerden de benim bu yaptıklarıma sahip çıkmanızı istiyorum. Evimin alt katını kütüphaneye, üst katını resimlerimin sergileneceği bir müzeye dönüştürmeyi amaçlıyorum."

İkna olmuşlardı
Seçköylülerin, "Nâzım Hikmet bu ağacın altında yatıyor" plakasını sökmesi basına yansıyınca İstanbul'dan köye giden emekli bankacı Cansın Özsezen, Nazım Hikmet'in şiirlerini okuyup hayatını anlattığı köylüleri tabelanın asılmasına ikna etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious