Ressam polis yaşadıklarını da öyküleştiriyor

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Afyonkarahisar'da görev yapan 27 yıllık polis memuru Hasan Kara, olaylarla içi içe yaşamanın avantajını kullanarak öykü yazıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Profesyonel olarak yağlı boya resim yapan Kara, Ankara'da kimsesiz çocukların yararına sergi açacak.
Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler'de görev yapan 27 yıllık polis Hasan Kara, yaşadıklarını öyküleştirirken aynı zamanda stres atmak için de yağlı boya resim yapıyor. Denizli'nin Tutluca köyünde doğup büyüyen Kara, 7 kardeşten en büyüğü. Ailenin maddi sıkıntılarından dolayı şiir yazmaya başlayan Kara, polis olduktan sonra da yaşadığı olayları öyküleştirmeye karar vermiş.

Öykü yazarları gibi konu ve hayal kahramanı bulmakta zorlanmadığını ifade eden Kara, "İnsanların gerçek yüzleriyle karşılaştığımız için öykü konuları ve kahramanlar inandırıcı oluyor." diyor.

Polislik mesleğinin zor ve stresli olduğunu kaydeden Kara, "Stres atılmadığı zaman insan kendisine ve çevresine zarar veriyor. Karşıdaki suçlu zaten psikolojik olarak çökmüş, bir de polis stresli yaklaşınca olay büyüyor." değerlendirmesini yaptı.

Hayatın ve mesleğin verdiği bunalımdan kurtulmanın en kolay yolunun resim yapmak olduğuna işaret eden Kara, el becerisi olmayanların da "saçmalık" dahi olsa bir şeyler yazmasını öneriyor.

Emeklilik yaşının geldiğini anlatan Kara, Ankara'da kimsesiz çocukların yararına sergi açmayı planlıyor. Afyonkarahisar'a 7 ay önce gelen Kara'nın ailesi Kütahya'da ikamet ediyor. Afyonkarahisar'daki bekar evinin bir odasını resim atölyesi olarak kullanan Kara, bu zamana kadar yaptığı yağlı boya tabloların sayısını bilmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious