Restoresi bitti Başbakan açacak

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Kültür Bakanlığı’nın restorasyonunu yaptırdığı Van’ın Akdamar Adası’ndaki Ermeni kilisesini 29 Mart’ta Başbakan Erdoğan açacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi’nde nisanda oylanacak sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısına karşı önemli bir mesaj verecek.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, en son ABD Temsilciler Meclisi’nde gündeme gelen ve uluslararası diplomaside giderek Türkiye’yi sıkıştırmaya başlayan sözde Ermeni soykırımı iddialarına, sürpriz bir hamleyle yanıt vermeye hazırlanıyor. Erdoğan, Kültür Bakanlığı’na restorasyonunu yaptırttığı Van Gölü Akdamar Adası’ndaki Ermeni Kilisesi’nin açılışını kendisi yapacak. Bu yüzden, daha önce 15 Nisan olarak planlanan açılış tarihi, o tarihte Almanya’nın Hannover Kenti’nde fuarda olacak Erdoğan için son anda 29 Mart’a çekildi.

Kulislerde, açılış tarihinin öne çekilmesinin birkaç nedeni daha olduğu konuşuluyor. Bunlardan ilki, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının o tarihlerde açıklanacak olması. Bir diğer etken de ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan sözde Ermeni soykırımı tasarısının, nisan ayında görüşülme olasılığı. Hükümetin, tam oylama öncesinde, bu açılışla dünyaya mesaj vermek istediği, Erdoğan’ın, bu nedenle törene, partisinden ve kabineden de güçlü bir katılım sağlayacağı bildirildi.

Kilisenin açılışına, Türkiye’deki Ermeni cemaatinin yanı sıra, Hrant Dink’in İstanbul’daki cenaze törenine de katılan Ermeni diasporasının önde gelen isimleri ile Ermenistan’dan bazı hükümet üyeleri, siyasiler ve aydınlar da davet edilecek. Restorasyonu gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ise açılış için Ermenistan Kültür Bakanı Hasmik Poghosyan’ı özel olarak çağıracak.

Restorasyon için 4 milyon YTL harcandığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious