Reuters sordu: Türkiye Şeriat devleti olur mu? İşte sonuç!

  • Giriş : 31.08.2007 / 16:20:00
  • Güncelleme : 31.08.2007 / 17:19:23

Reuters, AKP’nin Türkiye’de uyguladığı politikaların ne şekilde algılanması gerektiğini sordu. İşte sonuç!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Reuters haber ajansı dünyaca ünlü siyaset ve İslam uzmanlarına AKP’nin Türkiye’de uyguladığı politikaların ne şekilde algılanması gerektiğini sordu.

Bu yorumları derleyen Ruters’ın vardığı sonuç AKP’nin İslam’a dayalı bir şeriat rejimi kurmak istemediği, sadece Müslüman değelerine vurgu yapan bir yönetim uyguladığı şeklinde oldu:

Olivier Roy (Fransız İslam uzmanı): Yasal laiklik ve ideolojik laiklik arasında fark vardır. Türkiye’de Ordu laiklik kavramını bir tepki unsuru olarak kullanıyor. Gül’ün muhafazakar bir yapıya sahip olduğunu biliyoruz. Ancak AKP, politik laikliği içine sindirmiş bir parti. AKP yönetimindeki Türk demokrasisi kilisenin halen söz sahibi olduğu Bavyera ve Polonya demokrasilerine benziyor.

John Voll (Georgetown Üniversitesi İslam tarihi uzmanı): Türkiye İslami bir rejim haline mi geliyor? Bu zaman zaman sorular yanlış bir soru. Birçok insan laik ve siyasi kurumların ayrılığına inanıp aynı zamanda geleneklere bağlı kalabilmenin aynı anda olabileceği seçeneğini unuttu. Gül ve Erdoğan ile görülen şey dürüst ve devletten bağımsız bir politik İslam. Belki eski moda Kemalist laikler değiller ama eski moda Vahabi radikaller de değilller.

Fawaz Gerges (Sarah Lawrence Üniversitesi Ortadoğu uzmanı): AKP konusu şeriatla alakalı dğeil. Bu tamamen İslamın ahlaki yönüyle alakalı. Arap İslamcılar şeriat saplantılarını bir türlü bastıramadılar ve her zaman İslami rejimler kurdular. 

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious