Reuters Thomson'a satılıyor

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

İngiliz haber ajansı ve mali veri sağlayıcısı Reuters grubu, Kanada merkezli yayıncılık şirketi Thomson'a satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Thomson'un, alanında dünyanın en saygın isimlerinden olan Reuters'ı 17 milyar doları aşkın bir ödemeyle alacağı açıklandı.

Taraflar, anlaşmanın bu alanda en büyük grubu yaratarak, halen zirvede bulunan Bloomberg'in önüne geçeceğini söylüyorlar.

Piyasa gözlemcilerine göre, yeni şirketin pazar payı yüzde 34, Bloomberg'inki yüzde 33 olacak.

Ancak anlaşmanın uygulamaya konması için önce tarafların tabi olduğu düzenleyici makamlardan, örneğin Avrupa Birliği rekabet kurulundan onay alması gerekecek.

Reuters yönetim kurulu başkanı Tom Glocer, iki şirketin birleşmesinin sıradışı bir bilgi şirketi ortaya çıkaracağını, yeni şirkete Reuters'ın yayıncılık ilkelerinin yol göstereceğini söyledi.

Şirket yetkilileri, yayın politikasının bağımsızlığı konusunda bir kaygı olsaydı Reuters kurucularının kararı engellemiş olacağının altını çizdi.

Toronto merkezli Thomson, bir aile şirketi görünümünde.

Şirket daha çok hukuk, vergi mevzuatları ve bilimsel araştırmalar konusundaki yayınlara eğiliyor. Ancak bir süredir mali veri sağlama kolunu güçlendirme eğilimindeydi.

Şirket eğitim yayınları kolunu ise geçen hafta satmıştı.

Birleşme gerçekleşirse Thomson-Reuters şirketinin dünya genelinde 49 bin çalışanı ve yıllık 12 milyar dolar geliri olacak.

Bu anlaşmanın faaliyetlerde yılda 500 milyon dolar da tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

Yeni şirketin yüzde 53'ü Thomson'a ait olsa da haber ve mali veriler alanında şirket Reuters olarak anılmaya devam edecek, diğer faaliyet kollarında Thomson-Reuters Professional adı kullanılacak.

Reuters yönetim kurulu başkanı Tom Glocer yeni şirketin de başına geçecek.

Reuters, 1851 yılında Alman kökenli Paul Julius Reuter tarafından telgraf üzerinden hisse fiyatları ile ilgili haber ulaştıran bir şirket olarak kuruldu.

94 ülkede hizmet veren Reuters için gazetecilik, aslında faaliyetlerinin nispeten küçük bir kolu.

Medya-mali veri hizmetleri alandaki hareketlilik Reuters ile sınırlı değil.

Geçtiğimiz günlerde de Rupert Murdoch'un sahibi olduğu küresel medya grubu News Corporation, mali konularda uzmanlaşan Dow Jones yayıncılığa benzer bir teklif götürmüştü.

Dow Jones, Wall Street Journal gazetesinin de sahibi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious