Reuters'ın Fethullah Gülen yorumu

Reuters'ın Fethullah Gülen yorumu.9269
  • Giriş : 15.05.2008 / 15:34:00

"Modern hayata kök salan mutedil İslam'ın savunucusu"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, Fethullah Gülen ve yurtdışındaki Türk okullarıyla ilgili kapsamlı bir dosya yayınladı. Dün abonelere geçilen haber, 'Türk İslam vaizi: Tehdit mi hayırsever mi?' başlığını taşıyor. Gülen'i 'modern hayata kök salmış mutedil İslam'ın savunucusu' olarak tanımlayan ajans, Gülen hareketi hakkındaki farklı görüşlerin ülkedeki kimlik ve güç mücadelesini yansıttığını savundu.

Gülen'in, basın-yayın, hayır işleri ve özellikle eğitimde aktif olan güçlü bir harekete ilham kaynağı olduğunu anlatan haber, Alexandra Hudson imzasını taşıyor. Ajans, 'giderek radikalleşen İslam dünyasında mutedil bir güç' olarak görülen Gülen hareketinin, bazı Türkler için de 'laik devlet ve din merkezli güç arasındaki gerginliğin bir örneği' olarak algılandığını belirtiyor. Reuters'ın haberinde, Cambridge Üniversitesi'nden İslam araştırmaları uzmanı Timothy Winter'ın "Gülen hareketinin ana amacı, laik ve dindar Türklerin hep birlikte eğitim vasıtasıyla yükseltilmesidir." sözlerine yer veriliyor.

İstanbul Avcılar'daki Fatih Koleji'ne giderek öğrenci ve öğretmenlerle görüşen Alexandra Hudson, Türk gönüllülerin dünya genelinde 800 okul açtığını anlatıyor. Söz konusu eğitim kurumlarının bilim ve teknolojiye odaklandığını anlatan Hudson, haberinde çeşitli röportajlara da yer veriyor. Fatih Koleji İngilizce öğretmenlerinden Ahmet Yalçın, velilerin okullarını tercih etmelerini farklı sebeplere bağlıyor. Bazı ailelerin, içki ya da sigaraya başlamasından korktukları için çocuklarını Fatih Koleji'ne gönderdiğini, bazılarının da üniversite sınavlarındaki başarı sebebiyle kendilerini tercih ettiğini dile getiriyor. Okuldaki her sınıfta Atatürk resimleri bulunduğuna işaret eden muhabir, eğitim programında da Gülen öğretilerinin yer almadığına dikkat çekti. Haberde görüşüne başvurulan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşşak, anketlere göre Türk halkının yüzde 83'ünün Türk okullarına olumlu baktığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 'katı laik' bir devlet olarak kurulduğunu yazan Reuters, toplumdaki değişimin dindar profesyonelleri öne çıkarması ve Gülen hareketinin yükselen kesimden destek görmesinin bazı çevreleri endişeye sevk ettiğini belirtiyor. Haberde Gülen'in siyasi amaçları olduğu yönündeki şüphelere de yer veriliyor. Utah Üniversitesi öğretim üyelerinden Hakan Yavuz, "Türkiye'yi dini dünyanın merkezi yapmak için elit bir sınıf meydana getirmek istiyorlar. Toplumda onları dengeleyebilecek başka bir hareket yok." iddiasında bulunuyor. Haberi kaleme alan muhabir, hareketin içindeki insanlar bu tip görüşleri 'paranoya' olarak nitelendirdiğine dikkat çekiyor. Reuters'in haberinde, Gülen'in dinlerarası diyalog çabalarına da değiniliyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious