Reytinge giden yol müzikten geçiyor

Reytinge giden yol müzikten geçiyor .10041
  • Giriş : 15.10.2007 / 09:30:00

Müziği beğenilen dizinin daha çok izlendiği araştırmayla kanıtlandı. “Bir İstanbul Masalı” ve “Kurtlar Vadisi” dizi müziklerinin hâlâ ilgi görmesi bunun göstergesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elazığ Fırat Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, dizi izleyicilerinin büyük bir kısmı dizilerin başarısında müziklerinin büyük rol oynadığını savunuyor. Araştırmada katılımcıların 76.8'i dizilerin müziklerinden etkilendiklerini, 94.3'ü ise müziksiz bir dizinin olmayacağını söyledi. Dizi müziklerinde zirveyi Kıraç ve Gökhan Kırdar paylaşıyor.

KIRAÇ: 10 BİN DOLAR

“Aliye”, “Bir İstanbul Masalı”, “Zerda”, “Binbir Gece”, “Annem”, “Beyaz Gelincik” gibi iddialı dizilerin müziklerinde ünlü sanatçı Kıraç'ın imzası vardı. Kıraç'ın dizi müzikleri hâlâ internette en çok indirilen şarkılar arasında yer alıyor. Sanatçı, dizi müziklerinden en çok kazananlar arasında yer alıyor. Kıraç'ın dizi müziklerinden telif ücreti olarak bölüm başına 10 bin YTL aldığı belirtiliyor.

GÖKHAN KIRDAR: 15 BİN DOLAR

Türkiye'yi ekran başına kilitleyen “Kurtlar Vadisi” adlı dizinin müziğini Gökhan Kırdar yaptı. Şarkısı internette de bir numara. Dizinin diğer versiyonu “Kurtlar Vadisi Pusu”nun müziklerini yine Gökhan Kırdar yapıyor. Sanatçı ayrıca “Yabancı Damat“, “Sağır Oda”, “Geniş Zamanlar” ve “Haziran Gecesi'” dizilerinin de müziklerine imza attı. Kırdar, dizilerden bölüm başına 15 bin YTL telif ücreti alıyor.

UNUTULMAYAN DİZİ MÜZİKLERİ İKİNCİ BAHAR

1998 yılında yönetmenliğini Uğur Yücel'in yaptığı, başrollerini Şener Şen ve Türkan Şoray'ın paylaştığı "İkinci Bahar" dizisinin müziği, Sezen Aksu'ya ait.

IHLAMURLAR ALTINDA

İntizar'ın yaptığı ve söylediği beste, dizinin seyredilme oranını artırdı. Sanatçı, yaptığı bu şarkı sayesinde 7 bin YTL telif ücreti aldı.

SÜPER BABA

Başrollerinde Şevket Altuğ, Şevval Sam ve Suna Pekuysal gibi sanatçıların oynadığı “Süper Baba” dizisi'nin müziği ise Yeni Türkü tarafından yapılmıştı.

FİKRİMİN İNCE GÜLÜ

Başrollerini Aydan Şener ve Kenan Işık'ın oynadığı dizinin müziğini Eylem Koç isminde genç bir yetenek yaptı. Koç sektörde henüz yeni olduğu için henüz bölüm başına 3 bin YTL ücret alıyor.

KAVAK YELLERİ

Bu gençlik dizisinin müziği yine genç bir grup olan Pinhami'ye ait. Grubun "Hele Bir Gel", "Bir Anda" ve "Seni Bana Anlatırlar" şarkıları bir anda zirveye çıktı.

SILA

Töre konulu dizinin müzikleri en çok sevilenler arasında yer alıyor. Dizinin jenerik müziğini Sıla Gençoğlu bestelerken, "Töre" isimli şarkıyı da ünlü sanatçı Sezen Aksu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious