Rice, Barak ve Feyyad ile görüştü

Rice, Barak ve Feyyad ile görüştü.10314
  • Giriş : 30.03.2008 / 16:14:00

İsrail ve Filistin taraflarıyla bu yıl sonunda bir barış anlaşmasına varabilmek için yeniden bölgeye gelen ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad ile Kudüs'te üçlü bir görüşme yap

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barak ve Feyyad, birkaç gün önce Barak'ın Tel Aviv'deki evinde bir araya gelmişler ve özellikle İsrail'in Batı Şeria'daki Filistinlilerin gündelik yaşamlarını, hem seyahat kısıtlamalarının kaldırılması hem de ekonomik açıdan yapılabilecekler konusunu ele almışlardı.

Rice, Barak ve Feyyad ile Kudüs'te King David Otelinde yaptığı görüşmenin ardından, taraflarla birlikte kısa bir açıklamada bulundu ve "Hepimiz, Annapolis sürecini başarılı bir şekilde sonuca götürecek iyileştirmeler için daha sıkı çalışmak arzusundayız" dedi.

Çok iyi bir toplantı yaptıklarını söyleyen Rice, "İki centilmen de ben buraya gelmeden önce görüşmüşlerdi ve gerekli olduğunda görüşmeye de devam edeceklerini söylediler" diye konuştu.

İsrail radyosu, toplantıda Barak'ın Batı Şeria'daki Filistinliler için İsrail tarafının planladığı bazı iyileştirici adımların listesini sunduğunu bildirdi.

Listede, bazı yeni çalışma izinleriyle iş adamlarına İsrail'de seyahat imkanı verecek izinler, askeri kontrol noktalarının kaldırılması, Filistin güvenlik kuvvetlerine sevk edilecek polis araçları da yer alıyor.

Görüşmelerde ele alınan konulara ve İsrail'in Batı Şeria'daki Filistinlilere bir jest olarak sağlayacağı iyileştirmelere ilişkin daha sonra detaylı bir açıklama yapılabileceği de belirtiliyor.

İsrail'in İbranice yayımlanan Maariv gazetesi, İsrail'in Kudüs ile Batı Şeria'daki Eriha kenti arasındaki askeri kontrol noktasını kaldıracağını açıklayacağını belirtti.

Maariv, "Filistinlilere, Ölü Deniz'e serbestçe ulaşım" adı altında verdiği haberde, 2000 yılından bu yana ilk kez Eriha'yı Ölü Deniz'den ayıran askeri kontrol noktasıyla blokajların kaldırılacağını duyurdu.

Maariv'in haberinde, Batı Şeria'daki diğer bazı askeri kontrol noktalarıyla onlarca yol blokajının da kaldırılacağı ve buralarda Filistin polis merkezlerinin kurulacağını bildirdi.

"Topraklardaki Faaliyetlerle İlgili Koordinasyon ofisinin bir sözcüsü, Kudüs-Eriha arasındaki askeri kontrol noktasının kaldırılacağını doğrulamamakla birlikte, hükümetin Batı Şeria'daki bazı kontrol noktalarını kaldırma konusunu araştırdığını söyledi.

BM'ye göre Batı Şeria'da 500'den fazla askeri kontrol noktası, yol blokajları ve diğer engellemeler bulunuyor.

-PERES: "TERÖR FİLİSTİNLİLER'E ÖLÇÜLEMEZ ZARARLAR VERDİ"-

Öte yandan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, terörün Filistinlilere ölçülemez zararlar verdiğini söyledi.

Peres, Kudüs'te, İsrail ordusundaki hakimlerin yemin töreninde yaptığı konuşmada, terör olmasaydı, bir Filistin devletinin şimdiye dek çoktan kurulmuş olacağını da söyledi.

İsrail polisi de, Kudüs ile Kudüs'ün hemen yakınında, Batı Şeria'daki en büyük Yahudi yerleşimlerinden Maale Adumim arasında yapılan polis merkezinin açılışını erteledi.

İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, polis merkezinin açılışının ertelenmesiyle, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın gelişi arasında bir bağlantı olmadığını söyledi. Dichter'in makamından yapılan açıklamada, açılıştaki gecikmenin henüz tamamlanmayan bazı bürokratik ve idari nedenlerden kaynaklandığı savunuldu.

ABD, Batı Şeria'daki İsrail'in inşaatlarına kesin bir tavırla karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious