Rice, Erdoğan'ı operasyondan vazgeçirmeye çalışacak

Rice, Erdoğan'ı operasyondan vazgeçirmeye çalışacak.9515
  • Giriş : 02.11.2007 / 08:23:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:56:22

Condoleezza RiceTrükiye'yi askeri operasyondan vazgeçmeye ikna etmeyi deneyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Türkiye'ye gitmek üzere bindiği uçaktaki gazetecilere, uçağın ikmal yapmak için İrlanda'nın Shannon kentine inişinden önceki açıklamasında, "Irak'ın kuzeyinde istikrarı bozabilecek şeyler, Türkiye, ABD ve Irak'ın çıkarına değildir. Bu yüzden itidal çağrısında bulunduk" dedi.

Rice, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, "Gül, Erdoğan ve Babacan'a, PKK'nın Türkiye, ABD ve Irak'ın ortak düşmanı olduğu mesajını ileteceğim. Bu tehdide karşı etkili bir strateji bulmamız gerekiyor. Ancak bunu 3 taraf arasında koordinasyon olmadan yapamayız" diye konuştu.

Rice'ın programı

Rice'ın Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Konuk bakan temaslarının ardından, Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere İstanbul'a geçecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, düzenlediği basınt oplantısında, Rice'ın Türkiye ziyaretine ilişkin olarak açıklamalarda bulunarak, konuk bakanın temaslarında, PKK terörüne karşı Türkiye, Irak ve ABD arasındaki üçlü mekanizmanın nasıl daha etkili hale getirilebileceği konusunda Amerikan hükümetinin fikirlerini paylaşacağını belirtmişti.

McCormack, daha önce yaptığı açıklamada ise ziyarete ilişkin olarak,"Rice, ABD-Türkiye ikili ilişkilerinin iyi ve güçlü olduğunu vurgulayacak" ifadesini kullanmıştı.

McCormack ayrıca İstanbul'daki konferansın, sadece Irak hükümeti için değil, Irak'ın komşuları için de endişe kaynağı olan konuların konuşulacağı bir ortam olacağına işaret etmişti.

Rice gelmeden protestolar başladı

Öte yandan Rice'ın Türkiye'ye yapacağı ziyaret, başkentte dün çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.

Kızılay Güvenpark'ta toplanan Türkiye Gençlik Birliği üyeleri, İngilizce"Rice evine
dön" ve "Türkiye'den kanlı ellerini çek" yazılı dövizler taşıdılar ve ABD aleyhine sloganlar attılar.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Rice'ın, Türkiye'ye, ölen Mehmetçiklerin hesabını vermeye değil, pazarlık yapmaya geldiği" savunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious