Rice, Faysal ile ortak basın toplantısı düzenledi

Rice, Faysal ile ortak basın toplantısı düzenledi.10143
  • Giriş : 16.01.2008 / 08:33:00

Toplantıda en önemli gündem maddesini İran, Pakistan, Lübnan'daki patlamalar oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud Al Faysal ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda en önemli gündem maddesini İran, Pakistan, Lübnan'daki patlamalar ve cumhurbaşkanlığı seçimi, Irak'ın yanı sıra Suudi Arabistan'daki insan hakları konuları oluşturdu. Rice, Orta Doğu'da barışı sağlamak için Arap ülkelerinin İsrail'e yakınlaşması gerektiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Suud Dışişleri Bakanı Faysal, ABD Başkanı Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Faysal, Suudi Arabistan ve stratejik ortağı ABD arasındaki tarihi ve güçlü ilişkilere dikkat çekerek, bu ilişkilerin daima şeffaf ve net olduğunu söyledi.

Irak'taki Suudi Arabistan büyükelçiliğinin tekrar açılacağını söyleyen Faysal, "Irak'taki büyükelçiliğimiz en kısa zamanda açılacak ve büyükelçi atanacaktır." dedi.

Pakistan'da Benazir Butto'ya düzenlenen suikastı da kınayan Faysal, Pakistan'daki huzur ortamının bir an önce sağlanmasını ümit ettiklerini söyledi.

RICE: "ARAP ÜLKELERİ İSRAİL'E YAKILAŞMALI"

Rice ise, Orta Doğu'da barışı sağlamak için Arap ülkelerinin İsrail'e yakınlaşması gerektiğini söyledi. Kendi adına çaba sarf edeceği sözünü veren Rice, ABD'nin Orta Doğu barışı için daha fazla gayret göstereceğini de belirtti. ABD Başkanı Bush da, Orta Doğu temasları öncesinde benzer bir açıklamada bulunmuştu.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rice, "Arap ülkelerinin tarihsel düşmanları İsrail ile diplomatik ilişki kurmasının mı kastedildiği" şeklindeki soruya temkinli cevap verdi.

Rice, "Diplomatik ilişkiler de tabii ki önemlidir ve bu süreçte karşımıza çıkacaktır. Filistin ve İsrail arasındaki ilişkilerde ilerleme sağlanması da İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin oluşmasına katkıda bulunacaktır." dedi.

Rice, bu gelişmelerin her ülkede aynı hızda olamayacağını ve ülkeler arasında farklılıkların da olacağını sözlerine ekledi. Arap ülkeleri arasında şimdiye kadar sadece Ürdün ve Mısır'ın İsrail ile diplomatik ilişkileri bulunuyor.

Rice, ABD Başkanı Bush'un yılsonuna kadar Filistin ve İsrail arasında barış sağlamayı hedeflediğini; ancak bunun gerçekleşebilmesi için Arap ülkelerinin tutumunun Filistinli liderlerin kararlarında önemli rol oynayacağını söyledi. Bunun yanı sıra, Arap ülkelerinin bölgede İsrail varlığını kabullenmesinin de süreç için hayati önem taşıdığını belirtti.

Ancak, ABD'nin talebinin pek de kolay olmayacağı anlaşılıyor. Zira, Rice'dan sonra söz alan Faysal, "İsrail ile yakınlaşmak için daha ne yapılabileceğini anlayamıyorum." dedi ve Arap barış planına işaret etti. Faysal, "Uluslararası bir sponsorluk altında yürütülen yol haritasında İsrail üzerine düşenleri yerine getirmemektedir ve ABD'de bu konuda aşırı müsamahakâr davranmaktadır." şeklinde konuştu.

Faysal, İsrail'in Filistin topraklarında yerleşime devam ettiklerini, dolayısıyla bu tutumun görüşmelerin ciddiyetinden şüphe duyulmasına neden olduğunu belirtti.

İran'ın bölgede önemli bir komşu olduğunu söyleyen Faysal, "İran'ın herhangi bir müdahaleye uğramasını istemiyoruz. Bununla birlikte, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu kuralları çerçevesinde Birleşmiş Milletlerle uyum halinde olmasını ümit ediyoruz. Her halükârda bölgede karışıklığın olmasının kimseye faydası olmaz." dedi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious