Rice, Filistinliler için 'daha iyi yaşam' istedi

Rice, Filistinliler için 'daha iyi yaşam' istedi.8779
  • Giriş : 30.03.2008 / 14:44:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'den işgal atındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin hayatlarını geliştirecek "anlamlı adımlar" atmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rice'ın Kudüs'te bir araya geldiği İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de "Filistinlilere yardım etmek istediklerini" söyledi. Ancak bunun nasıl olabileceği konusunda detaylı bilgi vermeyen Livni, İsrail'in güvenliğinin de uzlaşma konusu yapılamayacağını belirtti.

İsrailli bir yetkili ise Batı Şeria'daki bir veya iki kontrol noktasının ve Filistinlilerin bölgeye giriş çıkış yollarına onları engellemek için konulan çöp yığınlarından 50 tanesinin kaldırılabileceğini söyledi. Bazı Batılı diplomatlar da Filistin Başbakanı Salem Fayyad'ın, uluslar arası Ortadoğu Elçisi Tony Blair'den, uzun süredir Batı Şeria'daki Jericho kasabasında bulunan ana kontrol noktalarının kaldırılması konusunda talepte bulunduğunu aktardılar.

İsrail, güvenlik endişesiyle kontrol noktalarını ve yollardaki bariyerleri kaldırmıyor. Filistinliler ise bu barikatların bir tür "toplu cezalandırma" olduğunu düşünüyor.

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün akşam İsrail'e gelen Condoleezza Rice, bugün İsrail Tzipi Livni ile bir araya geldi. İkili, görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Rice, burada yaptığı açıklamada "Filistin devletinin yaşama geçirilmesi için taraflara ortak sorumluluk düştüğünü" ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı "Filistin halkı için daha iyi bir yaşam, ekonomik açıdan yaşanabilirlik ve hatta bir devlet kurulmasını sağlama doğrultusunda yapmamız gereken şeyin anlamlı adımlar atmak olduğunu düşünüyorum." dedi.

İsrail ve Filistin'in Annapolis zirvesinin ardından başlattıkları barış görüşmelerinde çok az bir ilerleme sağlanmıştı. Rice, bu konuda ise her iki tarafın harekete geçmesinin, Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak ve yılsonuna kadar imzalanacak bir barış anlaşması için çok önemli olduğunu kaydetti.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de "Filistinlilere yardım etmek istediklerini" söyledi. Ancak bunun nasıl olabileceği konusunda detaylı bilgi vermeyen Livni, Filistinlilerin güvenlik konusunda adım atması halinde kendilerinin de harekete geçmeye hazır olduğunu kaydetti. Ancak Livni, İsrail'in güvenliğinin de uzlaşma konusu yapılamayacağını vurguladı. İsrailli Bakan, "Elimizden geldiğince Filistinlilerin hayatını kolaylaştırmayı, ilerlemelerine ve gelişmelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Livni de Rice gibi 2008 sonuna kadar bir barış anlaşmasının sağlanmasının kritik öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Rice, çıktığı dar kapsamlı Ortadoğu turu çerçevesinde Ürdün'e gidecek. Rice, burada Ürdün Kralı Abdullah ve Amman'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek. Rice, ardından Kudüs'e geri dönecek. Rice, son olarak da İsrail ve Filistin arasındaki görüşmeleri yürüten Tzipi Livni ve Ahmed Kurey ile üçlü bir toplantı yapak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious