Rice, Filistinlileri uyardı

Rice, Filistinlileri uyardı  .10314
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:40:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Filistinlileri, İsrail'i hedef alan roket saldırılarına son vermeye çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Japonya'nın başkenti Tokyo'da, dün İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bir araya gelen Rice, Hamas'ı suçladı ve roket saldırılarının sona ermesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Gazze Şeridi'nden İsrail'e dün düzenlenen roket saldırılarında bir İsrailli öğrencinin ölmesinden üzüntü duyduğunu Olmert'e ilettiğini de söyledi.

Gazze'deki sivillerin durumundan endişe duyduklarını söyleyen Rice, bir ziyaret için Japonya'da bulunan Olmert'e, İsrail ve Gazze arasındaki geçişler konusuna uzun vadeli bir çözüm bulma gerekliliği konusundaki görüşünü ilettiğini belirtti.

Rice, gelecek hafta yapacağı Ortadoğu gezisinde İsrail, Filistin ve Mısırlılarla bu konuyu derinlemesine görüşmeyi umduğunu ifade etti.

-OLMERT-

İsrail Başbakanı Olmert de, İsrail'i hedef alan Filistinlilerin roket saldırılarının devam etmesi halinde, ''teröristlerin'' çok ağır bir bedel ödeyeceklerini söyledi.

Olmert, ABD Dışişleri Bakanı Rice'a, roket saldırılarına karşı mücadeleye son vermeyeceklerini anlattığını belirtti.

Gazze Şeridi'nden sınırdaki İsrail kenti Sderot ve çevresine, dün 30'un üzerinde roket saldırısı düzenlenmişti. Roketlerden biri kentteki Sapir Yüksek Okulu yakınlarındaki park yerine, diğeri de bir fabrikaya düşmüş, park yerine düşen Kassam roketinden dağılan şarapnel parçaları, 30 yaşında bir İsrailli öğrencinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious