Rice, İsrail-Filistin'i görüştürmeye çalışıyor

Rice, İsrail-Filistin'i görüştürmeye çalışıyor .8779
  • Giriş : 05.03.2008 / 13:16:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, hem İsrail hem de Filistin'i, İsrail'in Gazze'ye saldırıları yüzünden duran barış görüşmelerine geri döndürmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistinli arabulucular Ahmed Kurey ve Saib Erakat ile görüşen Rice, iki günlük bölge ziyaretinin son gününde İsrail Savunma Bankı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile de görüşecek. ABD'li yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı'nın İsrail'i Gazze'de masum insanlara zarar vermekten kaçınmaya çağıracağını belirtiyorlar.

İsrail'in Gazze'ye yönelik yaklaşık bir hafta süren saldırılarında yarısından çoğu sivil olan 120'den fazla Filistinli ölmüştü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da geçtiğimiz Pazar günü saldırılardan dolayı barış görüşmelerini durdurduklarını açıklamıştı.

Filistinlilerin kayıplarından Hamas'ı sorumlu tutan İsrail, militanların roket saldırılarının devam etmesi halinde yeniden operasyon düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Rice, dünkü temasları çerçevesinde Mahmud Abbas ile bir araya gelmiş; ancak görüşmenin ardından Filistin tarafından barış görüşmelerinin başlayacağına dair bir açıklama gelmemişti. Ancak ABD'li yetkililer, Abbas'ın barış görüşmelerini "ortalık sakinleştikten sonra" yeniden başlatabileceğini belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious