Rice, istifa için baskı rica etti!

Rice, istifa için baskı rica etti!.12609
  • Giriş : 05.12.2008 / 14:17:00

Rice, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin görevi bırakma zamanının ''çoktan geçtiğini'' ve bölgedeki ülkelerin Mugabe'ye istifa etmesi için baskı yapması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'de George Bush yönetiminin 20 Ocak 2009 tarihinde görev süresinin dolmasından önce üst düzey diplomatlara veda etmek için Avrupa gezisine çıkan Rice, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da basın toplantısı düzenledi.

Rice, Zimbabve ile ilgili yaptığı açıklamada, ''seçim yolsuzluğu yapıldığı gerçeği var. Sadece ekonomik ve siyasi yıkım değil, ayrıca kolera salgınının insani bedeli var. Uluslararası kamuoyuna göre doğru olanı destekleme zamanı için bunlar kanıt değilse, neyin olacağını bilmiyorum. Doğrusu bölgedeki ülkelerin buna öncülük etmesidir'' diye konuştu.

ABD ve Avrupa'nın, Güney Afrika ülkelerinin yardımı olmadan tek başına bu yükü kaldıramayacağını belirten Rice, ''Birçok Afrika ülkesi Zimbabve'de değişim ihtiyacı olduğunu ifade etti. Birçoğu da sessiz kaldı'' dedi.

Nobel Barış Ödülü sahibi ve Güney Afrikalı Başpiskopos Desmond Tutu, Zimbabve lideri Mugabe'ye, istifa çağrısında bulunmuş, Mugabe'nin istifa etmemesi halinde, büyük çaptaki ihlalleri nedeniyle Lahey'de yargılanması gerektiğini söylemişti. Tutu, geri adım atmaması durumunda ise Mugabe'nin güç kullanılarak görevinden alınmasının uygun olacağını ifade etmişti.

Condoleezza Rice, ayrıca Bush yönetiminin Afganistan politikasını yeniden gözden geçirmeyi neredeyse tamamladığını kaydetti. Rice, Afganistan politikasının Ulusal Güvenlik Konseyi ilkelerine göre gözden geçirildiğini belirterek, ''Daha sonra bunu dostlarımızla ele alacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*