Rice, Lübnan Büyükelçiliğinde ölenleri andı

Rice, Lübnan Büyükelçiliğinde ölenleri andı.12050
  • Giriş : 19.04.2008 / 08:25:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki ABD Büyükelçiliği'ne 18 Nisan 1983'te düzenlenen saldırıda ölenleri andı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlık binasında düzenlenen anma töreninde konuşan Rice, ''18 Nisan'daki trajedinin ardından başka saldırılar da düzenlendi ama teröristler bizim irademizi yokedemedi'' dedi.

Rice, anma töreninde, o yıllardan beri en ciddi siyasal krizini yaşamakta olan Lübnan'ın bugünkü durumuna da değindi ve ''Lübnan, çok savaşlar ve çok cinayetler gördü, birçok masum yaşam söndü, bugün de hala canlılığını yitirmemiş olan trajedilere tanıklık etti'' diye konuştu.

Son dönemde Lübnan'da öldürülen siyasetçileri de anan ve Suriye'yi bir kez daha Lübnan'ın içişlerine karışmakla suçlayan Rice, bu yaşananların ABD için olduğu kadar başka ülkeler tarafından da kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.

18 Nisan 1983'te 1 ton patlayıcı yüklü bir araç, Beyrut'taki ABD Büyükelçiliği'nin duvarlarında havaya uçmuş, 17 Amerikalı ile 35 Lübnanlı ölmüştü. Saldırı, daha sonradan Hizbullah'a katılan İslami Cihad tarafından üstlenilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious