Rice, Mısır'da İsrail yerine Hamas'ı suçladı

Rice, Mısır'da İsrail yerine Hamas'ı suçladı  .10314
  • Giriş : 04.03.2008 / 13:55:00

Mısır'a giden Rice, Hamas'ı barış sürecini sabote etmeye çalışmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail ve Filistin'deki temasları öncesi Mısır'a uğrayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Hamas'ı barış sürecini sabote etmeye çalışmakla suçladı. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt'le görüşen Rice, daha sonra Geyt'le ortak basın toplantısı düzenledi.

Barış Süreci'nin yeniden devam etmesi için çalışacağını söyleyen Rice, bu süreci roket saldırılarıyla önlemeye çalışanlar bulunduğunu belirtti. Rice, Hamas'ın eylemleriyle istikrarsızlık oluşturmaya çalıştığını da öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Gazze Şeridi'ni füzelerle vurduktan sonra tanklarla bölgeye giren İsrail; çoğu bebek, çocuk ve sivillerden oluşan 116 kişiyi öldürmüş, dünyanın tepkisine rağmen operasyonların devam edeceğini duyurmuştu.

Hamas'ın Filistin Yönetimi'nin bir parçası olduğunu söyleyen Mısırlı meslektaşı Geyt ise İsrail'in ölçüsüz güç kullandığını belirtti.

Bugün İsrail'e geçen Rice, İsrail ve Filistinli yetkililerle yapacağı görüşmelerde geçtiğimiz yıl kasım ayında ABD'nin Maryland eyaletinin Annapolis kentinde yapılan Ortadoğu Barış Konferansı'nda alınan kararların uygulanabilmesi için taraflara baskı yapacak.

Görüşmelerin en kısa zamanda yeniden başlaması gerektiğini söyleyen Rice, görüşmelerin aksamasının Hamas'ın elini güçlendireceğini iddia etti.

Annapolis'te alınan ve yıl sonuna kadar Filistin devletinin kurulması kararının gerçekleşebilmesi için de tarafların isteğini ortaya koyması gerektiğini belirten Rice, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin uzun bir süreç alacağını bildiğini de ifade etti.

Sık sık Hamas'ı eleştiren Rice, İran'ın da Hamas'a yardım ettiğini öne sürdü.

Rice'ın Kahire'deki temasları sırasında Mısır'ın İsrail sınırını koruyan güvenlik güçlerinin sayısını artırma talebini de dinlediği ve bu konuyu İsrailli yetkililerle görüşeceği ifade ediliyor. İsrail, Gazze'ye tünellerle giren kaçak silahlar ve sınırı geçen kaçak göçmenlerle etkili mücadele için Sina Yarımadası'ndaki asker sayısının artırılmasını isteyen Mısır'ın talebini reddediyor.

Ancak İsrail ise güvenliği için tehdit olarak gördüğü bu durumun 1979 tarihli Camp David Anlaşması'na aykırı olduğunu öne sürüyor.

Rice'ın İsrail temasları sırasında Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı olarak adlandırılan Rafah Sınır Kapısı'nın açılması ve kontrolünün Hamas'tan alınarak El Fetih'e verilmesi gibi önerileri de masaya yatıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious