Rice, 'Ortadoğu barışı' için İsrail'de

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ortadoğu turunun ikinci ayağı olan Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldikten sonra ülkeden ayrılarak İsrail'e gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rice, İsrail'e hareketinden önce Kahire'de sıkı bir ABD müttefiki olan ve İsrail ile Filistin arasındaki en önemli aracı rolünü üslenen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir araya geldi. Görüşmede Orta Doğu barış sürecine işlerlik kazandırmanın yollarını ele aldığı bildirildi. İki lider, görüşmenin ardından bir açıklama yapmadı.

Görüşmenin ardından havaalanına geçen ABD Dışişleri Bakanı, İsrail'e hareketi öncesi bir basın toplantısı düzenledi. Rice, buradaki konuşmasında bölgedeki barış çabalarını yeniden canlandırmayı umduğunu söyledi. Filistinlileri, bu minvalde uluslararası kamuoyu tarafından belirlenen prensiplere saygı duyacak ve bunları kabul edecek bir hükümet kurmaya çağırdı. "Filistinlilerin, Filistin halkının çıkarlarını temsil edecek bir hükümete ihtiyacı var" diyen Rice, bu hükümetin de uluslar arası kamuoyu ile bütünleşebilmesi ve iki devletli sistemin çözüm olduğu şeklindeki genel kanıya katılması gerektiğini belirtti.

Konuşmasında Mübarek ve diğer Körfez ülkeleri ile yaptığı görüşmelere de değinen Rice, Filistin lideri Mahmud Abbas'a, "Ortadoğu Dörtlüsü'nün kabul ettiği kurallara bağlı bir Filistin yönetimi konusunda nasıl yardım edebileceklerini görüştüklerini" söyledi.

Filistin'de önce Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek olan Rice, Ramallah'taki bu görüşmenin ardından Kudüs'e geçecek. Burada İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile akşam yemeği yiyecek olan ABD Dışişleri Bakanı yarın da İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Savunma Bakanı Amir Peretz ile görüşecek.

Condoleezza Rice, dün de Ürdün, Mısır ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşmüş ve Orta Doğu'da "aşırı uçluluk ve terörle mücadele" çağrısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious