Rice, Ortadoğu'ya ne getirecek?

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

ABd Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'in Lübnan ve Gazze'deki operasyonlarıyla kan gölüne dönen Ortadoğu'ya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dün Birleşmiş Milletler'de Genel Sekreter Kofi Annan'la görüşen Rice'ın daha önce Başkan Bush tarafından yapılan açıklamarda olduğu gibi İsrail'e destek mesajı ileteceği sanılıyor.

Zira, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Güvenlik Konseyi'nden acil ateşkes sağlanmasına yönelik bir karar çıkarılması talebi ABD tarafından reddedilmişti. Bush ve Rice şu ana kadarki açıklamalarında ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunmamış, iki askerinin kaçırılmasını bahane ederek günlerdir devam eden bombardımanda 400 Lübnanlı sivili öldüren "İsrail'in kendini savunma hakkı" olduğundan bahsetmişlerdi.

İsrail'le Hizbullah arasındaki çatışmaların son bulması için diplomatik çabalar sürerken İsrail'e en büyük destek ABD ve İngiltere'den geliyor.

Bush, haftalık radyo konuşmasında, Rice'ın Ortadoğu'ya yapacağı gezi hakkında bilgi verirken, sorunun çözümü için, saldırı düzenleyen terör örgütlerine ve bu örgütlere destek veren ülkelere karşı koyulması gerektiğine dair Ortadoğu ülkelerine açık bir mesaj vereceklerini ifade etti.

Bush, Rusya'nın St. Petersburg kentindeki G-8 Zirvesi kapsamında katıldığı öğle yemeğinde mikrofonunun açık olduğunu fark etmeden İngiltere Başbakanı Tony Blair'le samimi bir sohbete dalmış, Ortadoğu'daki krizin "Hizbullah'ın bu b...'a son vermesi ile biteceği" görüşünü ifade etmişti.

ABD'den İsrail'e "şipşak" silah desteği

Amerikan The New York Times gazetesinde çıkan haberde, Lübnan'a hava saldırıları başlatan İsrail'in geçen hafta ABD yönetiminden akıllı bombalar istediği, Bush yönetiminin bu talebe cevap vermek için hızlı bir şekilde hareket ettiği ve söz konusu bombaları en hızlı şekilde göndereceği ifade edildi. Bush yönetiminin normalden önce teslim yapma kararı almasının ABD'nin İsrail'e verdiği moral desteğin yanında maddi desteği de gösterdiği yorumları yapılıyor.

Fransa ve Rusya, acil ateşkes çağrıları yapıyor

Bush'un tüm dünyada "gaf" olarak adlandırılan ifadelerinin aksine BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Fransa ve Rusya ise, Lübnan'daki "insani kriz"e dikkat çekerek İsrail'i aşırı güç kullanmakla suçluyor ve acil ateşkes sağlanmasını istiyor.

Temaslarda bulunmak üzere geldiği Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu'l Geyt ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Dışişleri Bakanı Douste-Blazy de "Durumun ciddiyetini görmeli, insani yardımlar için koridor açılması, düşmanlıkların sona ermesi ve bir ateşkes sağlanması çağrısı yapmalıyız. Aksi halde Lübnan devleti yıkılır" açıklamasıyla Lübnan'daki krize dikkat çekiyor.

İspanya bakanı Jose Luis Zapatero da boynunda kefiye desenli bir Filistin atkısıyla kameralar karşısına çıkarak, İsrail'i sert bir şekilde eleştirmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmayer'in de kısa süre içinde bir Orta Doğu turuna çıkmayı planladığı öğrenildi.

Lübnan'da bombardıman sürüyor

Bu arada, Ortadoğu'daki çatışma ABD ve bir çok Avrupa ülkesi arasında diplomatik bir "ayrışma"ya dönerken, Lübnan'da bombardıman devam ediyor. İsrailli yetkililer Cuma gecesinden bu yana Lübnan'da 70 hedefe saldırı düzenlendiğini açıkladı. Lübnan'ın başkenti Beyrut'u harabeye çeviren İsrail Güney Lübnan'daki iki köye girildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious