Rice, Putin'den destek istedi

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condelazza Rice, Kuzey Kore'ye uygulanacak uluslararası yaptırımların uygulanması ve İran'a yaptırım konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yardımcı olmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmede Pyongyang'a uygulancak yaptırımlar ve genel olarak nükleer silahsızlanma konusu değerlendirildi." dedi.

Rice, ABD Güvenlik Konseyi'nin 1718 sayılı Kuzey Kore'ye uygulanacak silah satışının durdurulması ve ekonomik yaptırımlarla ilgili üç Asya ülkesine hafta başında tura başlamıştı. Askeri müdahaleye karşı çıkan Rusya, diğer yaptırımlara destek veriyor.

Rice daha Moskova'ya gelmeden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İran konusunda herhangi bir yaptırıma karşı olduklarını açıkladı. Lavrov, "Güvenlik Konseyi'nin İran'ı cazalandırmaya ya da orada rejim değişimini teşvik edecek çalışmalara gitmesini onaylayamayız." dedi. Nükleer Silahsızlanma anlaşmalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Lavrov, Tharan'a da BM nükleer gözlemcileri ile tam işbirliği yapması çağrısında bulundu. Gelecek hafta BM Güvenlik Konseyi İran'a uygulanacak yaptırımları görüşecek.

Lavrov Kuzey Kore'nin nükleer bir güç olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını, tehlikeli gidişin durdurulması için tüm imkanların seferber edilmesi gerektiğini söyledi.

14 Ekim'de BM Güvenlik Konseyi Kuzey Kore'yi nükleer deneme yapmasından dolayı kınayarak yaptırım kararı almış, denemeyi 'uluslararası barış ve güvenlik açısından açık bir tehdit' olarak nitelemişti. BM Güvenlik Konseyi Rusya ve Çin'in itirazları üzerine askeri yaptırım kararından vazgeçmiş, ağır silah sanayi ürünlerinin satışının durdurulması, mali ambargonun ağırlaştırılması ile yaptırımlar sınırlı kalmıştı. Kararı reddeden Pyongyang da ABD'nin hasmane tutumunun ve çıkarılan kararın kendilerine savaş ilan etmekle aynı anlama geldiğini açıklamıştı.

Rice Rusya'yı klasik baskı aracı haline gelen basın özgürlüğü konusunda eleştirdi. ABD Dışişleri Bakanı, Çeçenistan haberleri yüzünden öldürüldüğü iddia edilen gazeteci Anna Politkovskaya'nın çalıştığı Novaya Gazeta'ye bir roportaj verdi. Rice, Rusya'da demokratik kazanımlarda geriye gidiş olduğunu düşündüklerini söyledi. Politkovskaya'yı Rus basının özgür sesi olarak niteleyen Rice, "Anna tanınmış ve sevilen bir gazeteci idi. Rusya'da gazetecilerin alın yazısı bu." ifadelerini kullandı. Rice Politkavskaya'nın oğlu Ilya Politkovskaya ile de görüştü. Ilya annesinin çalıştığı Novaya Gazeta'de muhabir olarak çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious