Rice, sözlerinden dolayı üzgün

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Condoleezza Rice, ’’Irak hükümeti gecikmede’’ şeklindeki sözlerinin Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yi incitmiş olabileceğini, bu nedenle ’’üzüntü duyduğunu’’ söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rice, Londra’ya gelirken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada,’’Kırıldığı için üzgünüm. Onu incitmek istememiştim’’ dedi. ’’Yabancı dil konuşanlar, bazen, bazı şeylerin tercüme edilemeyeceğini bilmeli’’ diyen Rice, konuşmasında ’’kaybedecek zaman yok, hemen harekete geçilmeli’’ demek istediğini belirtti.

Rice, bu sözleri Maliki’nin nasıl anladığını bilemediğini ancak Irak Başbakanıyla aynı frekansta olduklarını belirterek, ’’Bunun ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum’’ diye konuştu. Maliki, Rice’ın Kongredeki bir konuşmasında sarf ettiği, ’’Irak hükümeti gecikmede’’ şeklindeki sözlerini reddederek, ’’Rice, sadece kendi görüşlerini ifade etmiştir. Gecikmede olduğumuzu düşünmüyorum’’ demişti.

Bu tür mesajların teröristlere cesaret vereceğini belirten Maliki, ’’Teröristlere yeniden güven kazandırmamak ve kazanabileceklerini düşünmemeleri için ABD’den güçlü bir destek mesajı almak isterdim. Bu türden açıklamalar, teröristlere bir moral gücü vermekte, çabalarını ikiye katlamaya yönlendirmekte ve Amerikan yönetimini yendiklerine inanmalarını sağlamaktadır. Size, onların Irak hükümetini yenmediklerini söyleyebilirim’’ ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious