Rice, Talabani ve Barzani ile görüştü

  • Giriş : 16.01.2008 / 09:24:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 09:27:42

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice dün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunarak, Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Baasçıların, kamu görevlerine dönmesine izin veren yasanın kabulü ve parlamentoda oluşan Sünni-Şii İttifakı sonrası Bağdat'a giden Rice, bu gelişmelerin "kalıcı" olmasını istedi.

Rice, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştükten sonra ülkede uzlaşmayı sağlayacak diğer yasaların da bir an önce parlamentodan geçmesi gerektiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari ise Kerkük referandumuna ilişkin soruları yanıtladı.

Irak hükümetinin 140'ıncı maddenin uygulanması için elinden geleni yaptığını belirten Zebari, sorunun referandumun tarihiyle ilgili olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile de görüştü.

Görüşmede, Kuzey Irak'taki yerel Kürt yönetiminin petrol anlaşmalarının konuşulduğu belirtiliyor. Bağdat yönetimi bu anlaşmaları "yasadışı" olarak tanımlıyor.

Ülkedeki, Sünni ve Şii siyasetçilerin geçtiğimiz pazartesi günü yayımladığı bildiride, "zenginliklerin paylaşımını sağlayacak bir formül bulunması" çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, daha sonra Suudi Arabistan'a geçerek Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile görüştü. Rice basın toplantısında "Ortadoğu'da barışı sağlamak için Arap ülkelerinin İsrail'le yakınlaşması gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious