Rice, tavsiyelere soğuk

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri bakanı Condoleezza Rice, Irak Çalışma Grubu'nun Tahran ve Şam ile ilişki kurulmasını tavsiye eden raporu hakkındaki ilk değerlendirmesinde İran ile görüşme fikrini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika, Irak işgalinin başladığı 2003'ten bu yana İran ve Suriye'yi Irak'taki direnişi desteklemekle suçluyordu. İşgalden bu yana geçen dört sene içinde Irak'taki şiddetin önüne geçilemezken, son olarak Irak Çalışma Grubu, 9 aylık çalışma sonucunda bir rapor hazırlayarak Washington yönetimine İran ve Suriye ile bu konuda işbirliği yapmayı önermişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile dün yaptığı görüşmenin ardından raporu ilk kez değerlendiren Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, İran ile görüşmeye soğuk durduğunu belirterek "Tahran'ın bunun karşılığında ödemesi gereken bedeller olduğunu" dile getirdi. ABD yönetimi, daha önce birçok kez de İran ile masaya oturmak için Tahran'ın nükleer çalışmalarını durdurmasını şart koşmuştu.

Rice, düzenlediği basın toplantısında konuşmasına "Suriye ve İran'a gelince, konu bu ülkelerin davranışları. Bu ülkelerin davranışlarını değiştirebilir misiniz? Eğer İran, sebebi ne olursa olsun, istikrarlı bir Irak istemiyorsa, Suriye istikrarlı bir Irak istemiyorsa, çıkarları bu şekilde olduğu için bu yönde davranacaklarına inanmak zorundayım. Ama eğer (İranlılar) Irak'ta istikrarı saplamak için bir karşılık beklentisi içindeyseler bu tamamen başka bir konudur; çünkü birisi size 'Ne karşılık istiyorsun?' diye sorabilir" şeklinde devam etti.

"İranlıların bir tarafta nükleer program varken diğer taraftan da Irak'ı istikrarsızlaştırma konusundaki düşüncelerimizi dikkate aldıklarını düşünmüyorum. İranlıların birçok çıkarı var ve benim bedel olarak kastettiğim nükleer konuda" diyen Rice, "Eğer İran nükleer programını sürdürürse bizim ciddi bir sorunumuz var demektir" diye ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious