Rice, temkinli konuştu

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

İlk kez ‘ateşkesi’ telaffuz eden Rice, Beyrut’ta insani dramdan bahsetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün çıktığı bölge turuna sürpriz bir hamleyle Beyrut’tan başlayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ateşkesin sağlanmasının ‘acil’ olduğunu söyledi. Ancak, hedefin belirli şartları taşıyan, ’sürdürülebilir’ bir ateşkes olması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Rum Kesimi’nden askerî bir helikopterle savaş uçakları eşliğinde Beyrut’a gelen Rice, Başbakan Fuad Sinyora ve İsrail ile Hizbullah arasında esir değişimi müzakerelerini yürütmek için görevlendirilen Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü. Gösterdiği ‘cesaret ve sebat için’ Sinyora’ya teşekkür eden Amerikalı bakan, İsrail saldırılarının hedefi olan Lübnan’daki insanî durumdan "derin endişe" duyduğunu belirtti. Lübnanlı kaynaklar, Rice’ın Beyrut temaslarının gergin geçtiğini, Amerikalı bakanın sunduğu kapsamlı ateşkes paketinin reddedildiğini kaydetti. Beyrut’tan Kudüs’e geçen Rice, İsrail ve Filistin’deki temaslarının ardından İtalya’ya uçarak, Roma’da düzenlenen Lübnan konferansına katılacak.

Ortadoğu yolunda uçakta gazetecilere konuşan Rice, ‘ateşkesin kalıcı olmasının doğru şartlarının oluşturulması’ üzerinde duracağını belirtti. Rice, "Bir ateşkesin acil olduğuna inanıyoruz; ancak sürdürülebilir olması şartıyla. Ateşkesten sonraki birkaç haftada yeniden çatışmalar başlayacaksa bu ateşkesin bir yararı olmaz." diye konuştu. Saldırılardan, Hizbullah ile destekçileri Suriye ve İran’ı sorumlu tutan Washington, uluslararası toplumun tüm ısrarlarına rağmen ateşkes çağrısı yapmamakta direniyordu. Amerikan yönetiminin, Lübnan’a saldırıları için İsrail’e zaman kazandırmaya çalıştığı yorumları yapılıyordu. Bu arada, ABD yönetimi, Lübnan’a 30 milyon dolarlık acil yardım yapacağını duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious