Rice: ABD Türkiye ile terör konusunda çalışmaya hazır

  • Giriş : 12.06.2007 / 16:23:00

Rice, ülkesinin terörle mücadele konusunda Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ülkesinin terörle mücadele konusunda Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu, ancak Türkiye-Irak sınırında kuvvetli ve tek taraflı bir operasyonun kimseye yarar sağlamayacağını söyledi.

ABD Büyükelçiliği kaynaklarından edinilen bilgiye Rice, Amerikan Associated Press(AP) Haber Ajansı'nın gazeteci ve editörleriyle geçen hafta yaptığı toplantıda, "Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK üslerinin kökünü kazımak için her şeyi yapacağını söylediğinin" belirtilmesi ve "bu konuda Türkiye ile ne tür bir diyaloğun sürdüğünün" sorulması üzerine, "Türkiye ile çalışmaya hazırız, ancak o sınırda kuvvetli ve tek taraflı bir hareket kimseye yarar sağlamaz" dedi.

Rice, "Türkiye'nin Irak sınırındaki sorunun, Irak'ın özgürlüğüne kavuşmasıyla başlamadığını, uzun süredir mevcut olan bir sorun olduğunu" belirtti ve "konuyu bu bağlamda değerlendirmenin önemli olduğu" görüşünü dile getirdi.

Türkiye-Irak sınırındaki durumun zaman zaman daha şiddetli bir hal aldığını kaydeden Rice, bu durumun PKK saldırıları nedeniyle son birkaç aydır şiddetli bir hal aldığını ifade etti.

ABD'nin terörle mücadele özel temsilcisi General Joseph Ralston'un Türk muadiliyle birlikte çalıştığını belirten Rice, bölgedeki terör tehdidiyle baş etmek istediklerini söyledi.

Rice, Irak topraklarının terörist faaliyetler için kullanılmaması ve bu konunun ciddi bir şekilde ele alınacağına yönelik Türkiye'ye güvence verilmesi konusunda da, "bir yükümlülükleri olduğunu anladıklarını" belirtti.

Rice, olası bir sınır ötesi müdahalenin sonuçlarının "Irak ve Türkiye için iyi olmayacağını düşündüğünü" de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious