Rice: Irak savaş bütçesi geçmeyebilir

  • Giriş : 29.04.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD'nin yeni savaş bütçesinin Irak'a somut koşullar getiren Kongre'den geçmeyebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Associated Press ajansının kaydettiğine göre, ABC televizyonuna demeç veren Rice, ABD Başkanı George Bush'un 124,2 milyar dolarlık savaş bütçesinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosundan oluşan Kongre'den geçmeyebileceğini söyledi. Bush'un, muhalefetteki Demokrat Partinin isteği doğrultusunda 2008 sonuna dek Irak'tan asker çekme takvimi içeren bütçe tasarısını reddetmesi bekleniyor.

Muhalefet partisi Demokrat Parti ile “uzlaşma olasılığının gündeme getirildiği yorumu yapılıyor. Bush'un Cumhuriyetçi Partisi karşısında muhalefette bulunan Demokrat Parti, Kongre'de milletvekilleri ve senatörlerde çoğunluk imkanına sahip.

Rice, Irak savaş bütçesinin önemli nirengi noktaları getirdiğini hatırlattı. ABD hükümeti, 49 ayı aşkın süredir işgal altında bulundurduğu Irak'ta Nuri El Maliki hükümetine üç önemli koşul tanımış bulunuyor: Petrol işletim haklarında yabancı yatırımına daha geniş pay, demokratik katılımın genişletilmesi ve bunda Anayasa Değişikliği.

ABD Başkanı George Bush'a, Irak hükümetine koşul dayatılarak cezalandırma yoluna gitmemeleri tavsiyesinde bulunan Rice, “Orada kan döküyoruz. Irak başkomutanımız General David Petraeus'un işini de zorlaştıramayız ama Irak'ın inşası, devlet yapısı onların bileceği iş” açıklamasını da yineliyor.

ABC televizyonuna yaptığı açıklamada Rice ayrıca, İranlı meslektaşıyla Irak konusunda bir görüşmenin düşünülebileceğini belirterek, "Bu görüşme, ABD ile İran arasında değil, Irak ve Irak'ın komşuları, ilgili tüm tarafların Irak'taki durumun istikrara kavuşmasına yardım etmeye yönelik bir görüşme olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious