Rice: Irak sınırında çatışma istikrara katkı sağlamaz

  • Giriş : 02.06.2007 / 14:52:00
  • Güncelleme : 02.06.2007 / 15:02:01

Rice, sınırda meydana gelebilecek çatışmanın Irak'ta istikrara katkı sağlamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Condoleezza Rice, İspanya'nın başkenti Madrid'e giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer alan konuşma dökümüne göre, Türkiye'yi Kuzey Irak'a bir operasyon düzenlemesi konusunda uyarıp uyarmayacakları konusunda sorulan bir soruyu yarıda kesen Rice, şunları söyledi: "Bu durumla başa çıkmak üzere Türkiye'yle çalışıyoruz. Sınırda meydana gelebilecek herhangi bir çatışma Irak'ın istikrarına katkı sağlamaz. Ama gerçekten Türklerle çok, çok, çok yakın çalışıyoruz."

Condoleezza Rice, terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki terörist saldırılarını düzenlemek için Irak topraklarını kullanması konusunda çok endişeli olduklarını ifade ederek, bu konuda özel temsilcilik mekanizması kurulduğunu hatırlattı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le geçtiğimiz telefonda görüştüklerini söyleyen Rice, tim tarafların bu konuda sorumluluğunun bulunduğunu ifade etti.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Türkiye'nin Irak sınırındaki askerî hareketlilikle ilgili bir sorua verdiği cevapta, "Teröristleri hedef alan bu hareketliliğin geçen hafta başlatılan operasyonun devam" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious