Rice: Irak'ta mezhepçilik yapılıyor

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, başkent Bağdat'ta devam eden güvenlik operasyonunda ''mezhepçilik yapıldığı'' eleştirisinde bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rice, ne ABD, ne de Irak güçlerinin, başkentte, ''Şii milislerin güçlü oldukları bölgelere karşı henüz hiç bir operasyon yapmadıklarına'' dikkat çekti.

Adı açıklanmayan yetkilinin verdiği bilgiye göre Rice, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile görüşmesinde, Çarşamba günü başlayan güvenlik operasyonunun, başkentin ''Sünni bölgelerinde yoğunlaştığının'' gözlendiğini, Mehdi Ordusu adlı güçlerin hakimiyetindeki ''Sadr semti''ne hemen hemen hiç dokunulmadığını kaydetti.

Rice, güvenlik operasyonunun başarıya ulaşmasının çok önemli olduğunu ve başarı için, ''mezhepçilik sınırlarının üzerine çıkarılmasının şart olduğunu'' vurguladı.

Iraklı yetkililer ise buna karşın, Mehdi Ordusu ve onun lideri Mukteda el Sadr'ın etkisini giderek kaybettiğini, güvenlik güçleriyle işbirliği yaptığını, bu nedenle istikrarlı bölgelerle uğraşarak boşuna güç harcanmaması gerektiğini belirttiler. Rice'ın Iraklıların bu tezine ne karşılık verdiği ise açıklanmadı.

Operasyonların başlamasından önce de Amerikalı askeri yetkililer, Irak güvenlik güçlerindeki Şii ağırlıklı kesimin, el Sadr güçlerine karşı operasyon istemediklerini belirtiyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious