Rice: Irak'taki savaştan pişman değilim

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Rice, Saddam Hüseyin'in devrilmesine katkıda bulunmaktan gurur duyduğunu ve Irak'taki savaş nedeniyle pişmanlık hissetmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rice, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Irak'ın kurtulmasına ve Saddam Hüseyin'in devrilmesine yardımcı olduğum için pişman değilim, ülkem 25 milyon Iraklının bir zorbadan kurtulmasına yardım ettiği için gurur duyuyorum" dedi.

ABD Başkanı George Bush'un Irak ile ilgili kararlarında önce ulusal güvenlik danışmanı, sonra da dışişleri bakanı olarak etkili olan Rice, Irak savaşıyla ilgili en büyük üzüntüsünün sorulması üzerine, 2003'teki işgalden sonraki yeniden yapılanma programının çok büyük olduğunu ve tam olarak uyumlu şekilde yürütülemediğini söyledi.

Rice, ABD'nin 3 yıldır yaklaşık 20 milyar dolar harcadığı bu programda düzeltmeler yapıldığını belirtti. Kişisel sorumluluğun ağırlığını hissettiğini ifade eden Rice, Irak'taki durumun "çok kötü" olduğunu belirtti, ancak ABD'nin Iraklıları destekleme taahhüdünü yineledi.

Rice, "Buna katlanmak zor. Saddam Hüseyin'i devirmek kararında sorumluluğunuz olunca, kendinizi orada olan bitenden sorumlu hissediyorsunuz" diye konuştu.

Condoleezza Rice, "Tarihçi olarak, tarihin hataları ve doğru kararları ortaya çıkaracağını biliyorum" dedi.

ANNAN'IN AÇIKLAMALARI

Rice, Bush yönetimini eleştirerek, ABD'nin terörizmle mücadele ederken demokratik ideallerden vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın da konuşmasında önemli bir fırsatı teptiğini söyledi.

"Annan'ın birlikte yaptıklarımızdan bahsedeceğini umuyordum" diye konuşan Rice, AIDS için uluslararası fon oluşturulması, demokrasi, Sudan ve Lübnan'daki ateşkesi örnek gösterdi.

Rice, Annan'ın görev süresince tamamladıkları olumlu işleri saymakla bitiremeyeceğini ve Genel Sekreter'in bu işlere konuşmasında değinmemesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

Bu ay sonunda görevinden ayrılacak olan Annan, dün yaptığı konuşmada, "ABD'nin tarihsel olarak küresel insan hakları hareketinin gelişmesinde öncü ülke olduğunu" vurgulayarak, ABD'nin terörizmle mücadele ederken demokratik ideallerden vazgeçmemesi gerektiğini söylemişti.

LÜBNAN

Açıklamasında Lübnan'a da değinen Rice, Suriye ve İran'ı uyararak, Lübnan'ın geleceğinin görüşmeye açık olmadığını söyledi.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'yı desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Rice, "Orta Doğu'daki dostlarımız, Başbakan Sinyora gibi zorluk içinde bulunan demokratik güçler, dünyanın geri kalanı gibi kendilerini tam olarak destekleyeceğimizi bilmeliler" diye konuştu.

Rice, BM'nin yakında İran'a nükleer programı nedeniyle yaptırım uygulanmasını öngören bir karar alacağı konusunda iyimser olduğunu da belirtti.

KUZEY KORE

Rice, Kuzey Kore konusunda da bu ülkeyle yapılan çok taraflı görüşmelerin sonunda, bu ülkenin nükleer silahlarının iki yıl içinde imha edilmesi kararının alınması gerektiğini belirterek, görüşmelerin yeniden başlayacak olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Yeni görüşmelerde Washington'un yapacağı yeni öneriler konusunda bilgi vermeyen Rice, "Sanırım herkes bu yeni görüşmeleri, Kuzey Korelilerin gerçekten nükleer silahlarını bırakmaya hazır olduklarını gösterebilecekleri bir fırsat olarak görüyor" dedi.

Kuzey Kore'nin nükleer dosyasının ele alınacağı altılı görüşmelere 18 Aralıkta Çin'in başkenti Pekin'de devam edilecek. Görüşmelere Kuzey ve Güney Kore ile ABD, Çin, Japonya ve Rusya katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious