Rice: "İran tehlikesi hayal değil"

Rice:
  • Giriş : 09.07.2008 / 15:45:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'ın yeni uzun menzilli füze denemeleriyle ilgili olarak, ''İran tehlikesinin hayali olmadığını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rice, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Gürcistan'ı da kapsayan gezisi kapsamında 5 saatlik bir ziyaret için Bulgaristan'a geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rice, İran'ın nükleer programı ve silah geliştirme alanındaki çalışmalarının küçümsenmemesi gerektiğini belirtti.

İran'ın yeni uzun menzilli füze denemeleri hakkında endişelerini dile getiren Rise, "İran tehlikesi hayali değildir" diye konuştu.

Giderek daha uzun menzilli silah üretmeye başlayan İran'ın silah geliştirme gücünün herkesçe önemsenmesini isteyen Rice, "İran'ın geliştirdiği füzelerin menzili sürekli artıyor. Rusya, bu füzelerin kendisine kadar uzanabileceğini de görmek zorundadır" dedi.

Gezisinin bir sonraki durağının Gürcistan olacağı bildiren Rice, "Gürcistan'ı dost olarak görmek umuduyla bu ülkeye gidiyorum" diye konuştu.

Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO ile ilişkileri geliştirmesine Rusya'nın gösterdiği tepki üzerinde duran Rice, Rusya'nın Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO ile entegrasyonuna tepkisinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

ABD–Rusya ilişkilerinin birçok alanda geliştiğini belirten Rice, "Bu ilişkiler karmaşıktır: Kimi alanlarda işbirliğine gidilirken, kimi alanlarda çelişkiler yaşanmaktadır" dedi.

Rice ile Kalfin arasındaki görüşmede, Batı Balkanlar'daki son gelişmeler, Kosova'daki durum, Makedonya'nın NATO üyeliği, Karadeniz bölgesinde işbirliği ve Kafkasya bölgesiyle özellikle enerji alanında ilişkilerin de ele alındığı öğrenildi.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin de Condoleezza Rice ile yaptığı bir saatlik görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Bulgaristan ile ABD'nin NATO çerçevesinde ve özellikle Irak ve Afganistan'da sıkı işbirliği yaptıklarını belirtti.

"Bulgaristan–ABD ilişkileri asla bu kadar iyi olmamıştı" diyen Kalfin, geçen ay Başbakan Sergey Stanişev'in yaptığı Washington ziyaretinden sonra Amerika'nın Bulgar vatandaşlarına uyguladığı vizenin kaldırılmasına yönelik kararlı adımların atıldığını bildirdi.

Rice, Başbakan Sergey Stanişev tarafından da kabul edildi. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov da Rice'ı kabul ederek, kendisine Bulgaristan'ın en yüksek devlet nişanı olan "Stara Planina Birinci Derece Nişanı"nı takdim edecek.

İran Devrim Muhafızlarının Basra Körfezi'nde devam eden tatbikatında bu sabah, orta ve uzun menzilli karadan karaya 9 füze denemesi yapılmıştı.

İran, İsrail'i vurabilecek uzun menzilli füze denedi

İran, bugün Basra Körfezi'ndeki tatbikatta orta ve uzun menzilli füze denemesinde bulundu. Denenen 9 füze arasında İsrail ve bölgedeki Amerikan üslerini vurabileceği iddia edilen uzun menzilli Şahab-3 füzesinin geliştirilmiş versiyonu da var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*