Rice: İsrail-Filistin barışı mümkün

Rice: İsrail-Filistin barışı mümkün.10314
  • Giriş : 05.05.2008 / 08:45:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, yıl sonuna kadar İsraillilerle Filistinliler arasında bir barış anlaşmasına varılmasının mümkün olduğuna inandıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rice, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde, Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Rice, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşmesi ardından İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerinin özellikle sorun oluşturduğuna dikkat çekmişti.

BBC'nin haberine göre, Livni ise Rice'la görüşmesi sonrasında Yol Haritası'ndaki yükümlülüklerini yerine getireceklerini belirtti. Livni, işga edilmiş Filistin topraklarında hiçbir yeni Yahudi yerleşim birimi inşa edilmediğinde ısrarcıydı. İsrailli bakan, yerleşim birimi inşası konusuna yönelik şüpheleri anladığını belirtip, ülkesininse gizli bir gündemi olmadığını vurguladı.

Rice, barış görüşmelerinde, taraflar arasında güven ortamı sağlanmasının gerektiği belirtti. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, görüşmelerde, başarısızlığın seçenek olmadığı görüşünde. Ancak İsrailliler ve Filistinliler arasında kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde, ilerleme sağlandığına dair net bir işaret yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious