Rice: Nükleer'den vazgeçerse İran Dışişleri Bakanıyla görüşebilirim

Rice: Nükleer'den vazgeçerse İran Dışişleri Bakanıyla görüşebilirim.8779
  • Giriş : 22.12.2007 / 11:05:00

Rice, İran’ın bunları kabul etmemesi halinde ilerleme sağlanamayacağını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, nükleer niyetlerinden vazgeçmesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına uyması halinde İran Dışişleri Bakanı ile görüşebileceğini söyledi.

Rice, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, "İran konusunda, BM Güvenlik Konseyi’nin kabul edilen kararlarını kabul etmesi ve uranyum zenginleştirme ve tekrar işleme çalışmalarını durdurması halinde Dışişleri Bakanıyla görüşebileceğime işaret eden açıklamamı yineliyorum" dedi.

"MYANMAR’A DAHA ÇOK BASKI YAPILMALI"

Rice, basın toplantısında uluslararası topluma, Myanmar yönetimine daha çok baskı yapılması çağrısında da bulundu.

Rice, "BM Genel Sekreteri’nin Myanmar özel temsilcisi İbrahim Gambari’nin görevi daha güçlü olmalı" dedi ve Myanmar’daki askeri rejimin Gambari’ye karşı tutumunun "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

"LİBYA’YA GİTMEK İSTİYORUM"

Libya’ya gitmek istediğini bir kez daha belirten Rice, bu ülkenin kitle imha silahı programından vazgeçtiğini hatırlatarak, yapmayı düşündüğü ziyaretin bu ülkeyle ilişkilerin iyileştirilmesi bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Rice, "Libya’ya gitme şansına sahip olmayı sabırsızlıkla bekliyorum.
Bunun önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Rice, Filistin Bağışçılar Konferansı için gittiği Fransa’nın başkenti Paris’te de iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini istediğini söylemiş ve 3 Ocak’ta Libya Dışişleri Bakanı Abdurrahman Şalgam ile görüşeceğini duyurmuştu.

ABD ile Libya arasındaki ilişkiler, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin kitle imha silahları programından vazgeçtiğini açıklamasıyla 2004’ten itibaren normalleşmeye başladı.
Rice, bugünkü basın toplantısında Kuzey Kore ile Tayvan’a uyarıda bulunarak, Pyongyang yönetiminden, nükleer programını eksiksiz beyan etmesini istemiş, Tayvan’ın, BM’ye üyelik için planladığı referanduma karşı olduklarını söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious