Rice: Rusyayı hasım olarak görmüyoruz

  • Giriş : 05.06.2007 / 08:05:00

Bush, Almanya'daki G8 zirvesi öncesi ilk durağı olan, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı George W. Bush, Almanya'daki G8 zirvesi öncesi ilk durağı olan, ülkesinin füze kalkanı projesini bu ülkenin yetkilileriyle ele alacağı Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a geldi.
Başkan Bush, yarın sabah Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve Başbakan Mirek Topolanek ile yapacağı görüşmelerin ana gündem maddesi ABD'nin Orta Avrupa'ya bir füze kalkanı kurması olacak.
Bush, bu temaslarının ardından yarın öğleden sonra füze kalkanı projesini şiddetle eleştiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı gelişmiş ülkeler G8 zirvesinin yapılacağı Almanya'nın Heiligendamm kentine geçecek.
Prag'da Amerikan füze kalkanı projesine karşı yüzlerce protestocu, ABD Başkanı George W. Bush'un Almanya'daki G8 zirvesi öncesi bu ülkeye yapacağı ziyaret nedeniyle bugün gösteriler yapmıştı.

ÇEK BAKANDAN BUSH İÇİN CD
Öte yandan, Çek Savunma Bakanı Vlasta Parkanovo, Başkan George W. Bush'a seslenen şarkılardan oluşan bir CD doldurdu.
Bir Çek şarkıcının yardımıyla doldurduğu CD'yi bu akşam Başkan Bush'a verecek Parkanova, IDnes adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, Çek ve Amerikan halkları arasındaki dostluğu gösteren bu CD ile füze kalkanı radarı tartışmaları ile gerginleşen ve olumsuz bir hal alan ortamı biraz yumuşatmak istediğini söyledi.
Geçmişinde caz şarkıcılığı yapan 56 yaşındaki Bayan Parkanova, CD'yi doldururken, antikomünist ve Amerikan yanlısı tavırlarıyla tanınan Çek müzisyen Jan Vycital'den destek aldı.

RİCE
Füze kalkanı tartışmalarına, Amerika Kıtası Örgütü Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere gittiği Panama'da katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, ABD ve Avrupalı müttefiklerinin güvenliğinin bir bütün olduğunu söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in füze kalkanı projesine yönelik eleştiri ve tehditlerine yanıt veren Rice, ''Avrupalıları tehdit etmeye başlamak kimsenin işine yaramaz. 2007 yılındayız 1987 değil. Rusya'yı hasım olarak görmüyoruz ve umarız ki onlar da ABD'yi hasım olarak görmüyorlardır'' diye konuştu.

MERKEL: ''HASIM RUSYA DEĞİL"
Almanya Başbakanı Angela Merkel de, füze kalkanı projesindeki hasmın Rusya olmadığını söyledi.
Merkel, Fransa'nın France 2 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ''Amerikalılar tarafından hazırlanan bu projede hasım Rusya değil, ama İran gibi ülkeler buna güvenmesinler'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious