Rice: "Türkiye'deki tartışmaların dışındayız"

Rice:
  • Giriş : 21.06.2008 / 10:06:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye'de iç siyasi gelişmelere ilişkin yaşanan tartışmalara dahil olmayacaklarını, ancak "reformu, demokrasiyi, laik demokrasiyi" desteklemeye devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York'ta Dış İlişkiler Konseyi adlı düşünce kuruluşunda konuşan ve konuşma metni Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Rice, Türkiye'deki siyasi gelişmelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken, kendilerinin AK Parti ile ve eski Dışişleri Bakanı, yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile ilişkilerinin mükemmel olduğunu anlattı.

AK Parti'nin getirdiği demokratikleşme gündeminin Türkiye için iyi olduğunu belirten Rice, "Onlar (AK Parti), Kürt kökenli vatandaşlara ulaşarak, son seçimde oylarının büyük bölümünü aldı. Türkiye'de yoksullara ve kırsal kesimdekilere de daha önce hiç yapılmadık biçimde ulaştılar. Dindar insanlara ulaştılar. Sanırım Türkiye'de laik demokrasi önemli, ancak dindar insanların ülkenin bir parçası olması da önemli. Dolayısıyla onlarla (AK Parti ile) çok iyi ilişkilerimiz var" dedi.

Rice, "Şimdi ne yapabiliriz? Sanırım Türkiye'deki demokratik kurumlara desteğimizi sürdürmemiz gerekiyor. Tabii ki, mahkemede görülen davaya ilişkin Türkiye'de mevcut tartışmalara dahil olmayacağız. Bu, Türkiye'nin çözmesi gereken bir mesele. Ancak sanırım Türkiye'de reform, demokrasi, laik demokrasi için sesimizi yükseltmeye devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Bakan Rice, "En fazlasını Avrupalılar yapabilir. Çünkü açıkça konuşmak gerekirse Türkiye'ye AB'ye girmesi yönünde adil bir şans tanınmazsa bunun bedelini herkes ödeyecek, Avrupa ödeyecek, ABD ödeyecek. Türkiye üzerinde bir bölünme çizgisi olamaz" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious