Rice: Türkiye'nin arabuluculuğunu destekliyoruz

Rice: Türkiye'nin arabuluculuğunu destekliyoruz.12050
  • Giriş : 04.05.2008 / 12:35:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı bir İsrail-Suriye barışını destekleyebileceklerini; ancak Şam yönetiminin Lübnan politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rice, Eş-Şark El Avsat gazetesinde bugün yayınlanan bir röportajında "İsrail ve komşusu Suriye arasında barış sağlama girişimlerinin önünde durmayacağız" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı "Eğer iki taraf da barış için çaba göstermek isterse ABD hayır duası eder ev bu girişimleri destekler" diye kaydetti. Rice, "Sorun Suriye'nin henüz özellikle Lübnan'a karşılık bir Ortadoğu barışı istediğini göstermemiş olması" dedi.

Washington yönetimi, Suriye'yi Lübnan'ın içişlerine karışmakla suçluyor. ABD Başkanı George W. Bush da İsrail ve Suriye arasında Golan Tepeleri'nden dolayı 2000 yılında duran barış görüşmelerinin yeniden başlamasına soğuk bakıyordu.

Rice, demecinde ayrıca "Lübnan'ı hesaba katmayan bir barış için Suriye ile görüşmemiz, olmaması gereken bir şeydir. Suriyeliler, Lübnan ile sınırlarını iyi belirlemeli. Beyrut'a bir Büyükelçi göndermeli ve buraya bir Suriye eyaletiymiş gibi davranmamalı" diye kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, "Suriyelilerle bir barıştan söz etmenin de bir İsrail-Filistin barışına yönelik Amerikan girişimlerine bağlı olmaması gerektiğini" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious