Rice: "Türkiye'nin kararlılığının farkındayız"

Rice:
  • Giriş : 03.11.2007 / 20:15:00

Rice, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin terörle mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığının farkında olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rice, NTV'ye yaptığı açıklamada, PKK'nın Türkiye ve ABD'nin ortak düşmanı olduğunu belirterek, ABD'nin PKK'yı terör örgütü listesine eklediğini hatırlattı. Son olaylarda Türkiye'de hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyen Rice, "Terörizm hiçbir şekilde kabul edilemez" diye konuştu.

ABD'nin, hem Türkiye, hem Irak'la terörizmle mücadele konusunda birlikte hareket etmeye kararlı olduğunu ifade eden Rice, örgüte karşı etkili bir eylemin yapılabilmesi için çalışıldığını belirtti.

İstikrarlı ve birleşik bir Irak'ın sağlanmasının hedeflendiğini söyleyen Rice, terörizmin Irak'ın daha güçlü hale getirilmesi için devam eden süreci tehdit etmesini istemediklerini, bu çerçevede etkili tedbirler için çalışıldığını kaydetti. Rice, bu yönde somut planları olup olmadığının sorulması üzerine, terörle mücadele konusunda daha iyi bilgi paylaşımı ya da istihbarat alanında neler yapabileceği konusunda işbirliğinin gündemde olduğunu belirtti.

Irak hükümetinin terörizmin bölgeden temizlenmesi yönündeki taahhütlerini net şekilde gösterdiğini belirten Rice, Irak hükümetinin, terör örgütünün Irak topraklarını kullandırmaması gerektiğini söyledi. Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin terörle mücadelede Türkiye'nin kararlılığını gördüğünü ve durumun ciddiyetini farkına vardığını söyleyen Rice, bu yönetimin terör örgütünü destekler durumda görünmek istemediğini ifade etti.

Rice, bölgesel yönetim ve Irak hükümetiyle terör örgütü PKK'nın sadece Türkiye değil, ABD'nin çıkarlarına da yönelik bir tehdit olduğu konusunda aynı fikirde olduklarını kaydetti.

Irak hükümetinin bu sorunla baş etme niyetinde olduğuna işaret eden Rice, Irak'ın elinde sınırlı kapasite bulunduğunu, ancak ülkenin gelişmekte olduğunu ifade etti. Ancak bunun zaman alabileceğine işaret eden Rice, terörizmle mücadelede akıllıca davranılması gerektiğini, işbirliğinin önemli olduğunu, kararlı ve sert tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Bir başka soru üzerine Rice, terörizmle savaşmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu ifade etti.

Terörizmin kökünün kurutulmasının ne kadar önemli olduğu konusunda Türk yetkilileriyle hem fikir olduklarını söyleyen Rice, ancak Irak'ın istikrarına zarar verilmemesinin önemine dikkati çekti. Rice, haber alınamayan Türk askerlerine ilişkin bir soru üzerine de "askerlerin serbest kalması için herkesten yardım istediklerini" belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious