Rice ve Arap Birliği'nin gündemi aynı

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Arap Birliği bu hafta iki gün boyunca İsrail-Filistin çatışmasını tartışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Ortadoğu turu da başladı. Hem Rice'ın, hem de Arap Birliği'nin gündeminde Filistin sorunu var.

Temaslarına Mısır'dan başlayan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Mısırlı yetkililere, bu ülkedeki demokratik reformların gidişatından duydukları endişeyi dile getirdi.

Rice, Ortadoğu ziyareti çerçevesinde Mısır'ın Asvan kentinde düzenlediği basın toplantısında, Mısırlı yetkililere bu ülkede süregelen reformlara ilişkin endişeleri ve ümitlerini aktardığını belirterek, reform sürecinin iniş çıkışları olacağını söyledi.

Rice, ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu'da demokrasiye bağlılığını koruduğunu belirterek, ülkelerin bunu kendi yöntemleriyle yapmalarını takdir ettiklerini kaydetti.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt de ülkede yarın referanduma sunulacak anayasal değişiklikleri savunarak, bunların, birtakım aşırı uçlardan güçlü terör tehditleri alan bir ülkede gerekli olduğunu belirtti.

Mısır'da muhalifler, söz konusu değişikliklere, polisin ve yargının suistimallerine olanak sağlayacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

İsrail-Filistin barış planını canlandırmak

Rice, Mısır'dan sonra, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin dışişleri bakanlarıyla görüşecek.

Rice, Arap dünyasının, İsrail-Filistin barış planını canlandırmak için, yeniden harekete geçmesini hedefliyor.

Filistin sorununu dünya gündeminin ilk sırasına taşıyan ise İran'ın bölgede giderek artan nüfuzu. İran'ın etkisinden ABD kadar Sünni Arap ülkeleri de rahatsız.

Bölgedeki tek nükleer güç olduğu düşünülen İsrail ile ilişki kurmak, Arap ülkelerinin gündeminde. Ama bunun için Filistin sorununun çözülmesi gerekiyor.

Suudi Arabistan'ın, beş yıl önce gündeme getirdiği Filistin planını, Riyad'daki zirvede yeniden gündeme getirmesi bekleniyor.

Arap ülkeleri, bir kez daha, İsrail'e, "1967 sınırlarına çekil, ilişkileri normalleştirilelim" çağrısında bulunacak. İsrail daha önce bu öneriyi reddetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious