Rice ve Gates Moskova'da

Rice ve Gates Moskova'da.10990
  • Giriş : 18.03.2008 / 14:33:00

Rusya ve ABD, bugün nükleer silahların kontrolü, NATO'nun genişlemesi ve füze kalkanı konusunda yapılacak detaylı görüşmeler öncesinde iyimserlik mesajı verdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Savunma Bakanı Robert Gates, dün iki ülke arasında büyük sorunlara yol açan nükleer silahların kontrolü, NATO'nun genişlemesi ve ABD'nin Avrupa'daki füze kalkanı konularını önce mayıs ayında yemin ederek görevine başlayacak olan yeni Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ardından da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüler.

Rice, bugün gazetecilere dünkü temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamada, ''dün olumlu bir başlangıç yaptık ve bugün bu konuları daha da detaylı ele alacağız. Böylece partnerliğimizi güçlendirebilir, aramızdaki bazı farklılıkları giderebilir ve üzerinde uzlaştığımız birçok konunun altını çizebiliriz'' diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yaptığı açıklamada, dün yapılan görüşmelerin ''doğru tonda'' olduğunu belirterek, ''İlişkilerimiz gelişim şeklinden tatmin olmuş durumdayız'' ifadelerini kullandı.

Lavrov, bugün Rusya Savunma Bakanı Anatoliy Serdyukov ile birlikte Rice ve Gates ile bir araya gelecek.

Gates de dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın güvenliğine yönelik tehdit olarak gördüğü füze kalkanı konusunda ABD Başkanı George Bush'un görev süresinin sona ermesinden önce bir anlaşmaya varabileceklerini belirtti.

Putin de dün Amerikalı bakanları kabulünde yaptığı açıklamada, Bush'tan aldığı ciddi mektuptan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bir şansın ortaya çıktığını söylemişti.

ABD'li yetkililer, Bush'un mektubunda bazı konuların uzun vadeli olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve böylece bir anlaşma için gerekli zeminin daha rahat hazırlanabileceğini vurguladığını kaydettiler.

Rus ve Amerikalı yetkililer arasında geçmiş dönemde iki ülke arasındaki bir dizi sorunlar için yapılan görüşmelerde çok az ilerleme sağlanabilmişti.

Nitekim Gates gazetecilerin bir çözüme ulaşılma olasılığının olup olmadığı yolundaki bir soruya bu konuda endişeli olduğunu belirterek, ''Bunlar büyük sorunlar ve çözülmesi gereken çok sayıda sorun var'' demişti.

Rus basını da bugün görüşmelerle ilgili haberinde Gates ile benzer endişeyi taşırken, Nezavisimaya gazetesi, ''Her iki taraf da tüm stratejik gündemi etraflıca ele alma konusunda hazır gibi görünüyorlar. Ancak öte yandan da pozisyonlarını değiştirme konusunda da pek aceleci değiller'' ifadelerini kullandı.

Rice ve Gates, 5 ay içinde ikinci kez geldikleri Moskova'da iki ülke arasında en büyük sorunu oluşturan Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya yerleştirilmesi planlanan füze kalkanı konusunda Rusya'nın endişeleri giderme çabaları oluşturuyor.

Görüşmeler sırasında tarafların nükleer silahların kontrolüyle NATO'Nun Gürcistan ve Ukrayna'yı da içine alma olasılığını ele alacaklar.

NATO, Ukrayna ve Gürcistan'ın üyeliklerini 2-4 nisanda Putin'in de davet edildiği Bükreş'teki zirvede ele alacak.

Rusya ve ABD'nin bu büyük konulardaki anlaşmazlığı iki ülke siyasi ilişkilerinde büyük yaralar açarken, ticari ilişkiler bu durumun aksine giderek gelişirken, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 15 milyar dolardan, 17,5 milyar dolara yükseldiği ve Amerikalı şirketlerin Rusya'daki yatırımlarının da önemli derecede arttığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious