Rice ve Zebari konuştu!

Rice ve Zebari konuştu!.10143
  • Giriş : 18.12.2007 / 17:08:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 21:17:49

ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Irak Dışişleri Bakanı Zebari ortak basın açıklaması yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Rice ve Irak Dışişleri Bakanı Zebari Bağdat'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak bugünkü temaslarını değerlendiren Rice, "Kerkük konusunda önemli temaslarımız oldu. Referandum konusunda çalışmalar sürmektedir.

Komşu ülkeler toplantısında önemli gelişmeler yaşandı. Ulusal uzlaşma konusunda önemli adımlar atıldı. Irak'taki istikrarın sağlanması açısından bu toplantıda alınan kararların uygulanması önemlidir" dedi.

Türk askerlerin sınırı geçmesi ve operasyonlar düzenlemesi konusunda bir görüşmeniz oldu mu? sorusuna cevap veren Rice, "PKK'ya karşı üç ülkenin çıkarları ortaktır. Türkiye masum sivillerin ölmeyeceği konusunda teminat verdi. Opersasyon kararı Türkiye'ye aittir. Biz kaygılarımızı ilettik." şeklinde konuştu.

Zebari ise PKK'nın varlığını kabul edilemez gördüklerini belirterek Türkiye'nin terörle ilgili kaygılarına hak verdiklerini söyledi. "Üçlü mekanizma çalışmalıdır" diyen Zebari aksi halde Türkiye'nin çıkarlarının zarar göreceğini savundu.

Irak'ta güvenlik güçlerinin giderek güçlendiğini savunan Rice, "Irak'ta güvenlik konusunda önemli mesafeler alınmıştır. Iraklılar demokrasinin geleceğine güveniyor. Iraklı siyasiler anlaşmazlıkları çözmek zorundadır." dedi.

Rice, Talabani ile görüştü

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Irak'a beklenmedik bir ziyaret gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, başkent Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, sabah saatlerinde ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde bir dizi temaslara bulunduktan sonra Bağdat'a geçti. Rice, yanında Irak danışmanı David Satterfield ile Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'ın da bulunduğu bir heyetle Talabani ile görüştü. Rice-Talabani görüşmesinde Irak'taki son durum ve Türkiye'nin sınır ötesi askeri harekatın ele alındığı tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious