Rice'dan Çin'e "etkili önlem" uyarısı

Rice'dan Çin'e
  • Giriş : 30.06.2008 / 00:53:00
  • Güncelleme : 29.06.2008 / 23:39:18

Rice, Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, “Şu anda uluslararası toplum için daha güçlü hareket etme zamanı. Alınabilecek önlemleri görüştük” diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çinli bakan ise, krizin çözülmesine yardımcı olacaklarını belirtirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde daimi üye olarak Zimbabve konusunda nasıl bir oy kullanacaklarını açıklamaktan kaçındı. Yang, “Çin, sorumlu bir ülke olarak bu süreçte yapıcı rol oynayacak. Uluslararası toplumun, özellikle de Afrika ülkelerinin daha yapıcı rol oynamalarını bekliyoruz” dedi.

Çin, Zimbabve'de muhalefete karşı uygulanan şiddet ve sınırlamalardan dolayı serbest ve adil bir devlet başkanlığı seçimi yapılmasının mümkün olmadığı biçimindeki BM Güvenlik Konseyi açıklamasını desteklemişti. Çin yönetimi, öteden beri yaptırım uygulanmasına isteksiz yaklaşıyor.

Pekin yönetimi, geçen ay, Zimbabve'ye silah taşıyan bir Çin gemisini geri çağırmıştı. Yang, bunun çok önceden yapılmış bir anlaşma olduğunu, yine de silahların Zimbabve'ye gönderilmediğini bildirdi.

KUZEY KORE'DEKİ NÜKLEER SORUN

Çin Dışişleri Bakanı Yang, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunla ilgili altılı görüşmelerde “önemli ilerleme” kaydedildiğini ve ilgili taraflarla görüşmeleri yani bir aşamaya taşımaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bu konuda gelecek aşamalarda yapılacak daha çok iş olduğunu ifade eden Yang, altılı görüşmelerde ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında “önemli gelişme sağlandığı” konusunda Rice ile mutabık olduklarını kaydetti.

Kore nükleer sorununun dönüm noktasında olduğunu savunan Rice, bu konunun “çelişki kaynağı” olmaktan, “işbirliği kaynağı” olmaya dönüştüğü değerlendirmesinde bulundu.

Yang, Rice ile altılı görüşmeler kapsamında, nükleer sorunun çözümünü hızlandıracak bir dışişleri bakanları toplantısı düzenlemesini konuştuklarını söyledi.

Rice'ın, Çinli bakanla Tibet'teki durum ve insan hakları gibi konuları da konuştuğu bildirildi. Rice, Tibet konusunda diyalogu teşvik ettiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious