Rice'dan terör örgütü PKK gafı

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada PKK için kullanılan geleneksel ifade yerine bakın nasıl bir tanımlama yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada “Irak ve Türkiye ile Kürdistan İşçi Partisi’nden gelen terörizme ilişkin kaygılar üzerinde çalışıyoruz” dedi. Geleneksel olarak “PKK terör örgütü” diyen Amerika’nın Dışişleri Bakanı’nın “Kürdistan İşçi Partisi” demesi dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Temsilciler Meclisi’nde Bush Yönetimi’nin yeni Irak stratejisi hakkında bilgi verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce ziyaret ettiği ve ardından yaptığı açıklamalarda “Tek kalemden çıkmış gibi hem fikiriz” dediği İran ve Suriye Rice’ın en çok yüklendiği iki ülke oldu.

Rice, İran’ın nükleer çalışmalarına son vermesi halinde Amerika’nın İran ile görüşmeye hazır olduğunu söylerken “Ancak o zamana kadar uluslar arası toplum İran’ı sorumlu tutmak zorundadır” diyerek üstü kapalı bir ifade ile Ankara’ya mesaj gönderdi.

TÜRKİYE DOĞRU PARTNER

Rice konuşmasından Türkiye’nin kendileri için taşıdığı öneme de dikkat çekti. Rice, “En acil diplomatik hedefimiz bölgede reformcu ve sorumluluk sahibi liderleri desteklemektir. Bu yöndeki bölgesel politikalarımızda doğru partnerlerimiz bu hedefleri paylaşan müttefiklerimiz Türkiye ve İsrail’dir” dedi.

TERÖR İÇİN “KAYGI” DEDİ

Bu arada Rice da konuşmasında tıpkı Başkan Bush gibi Türkiye’nin PKK ile ilgili rahatsızlığına tek cümle ayırdı. Bush’un “PKK terörü” demeyerek “Irak ve Türkiye sınırındaki sorunlardan” söz etmesinin ardından Rice’ın da PKK demek yerine “Kürdistan İşçi Partisi” ifadesini tercih etmesi dikkat çekti. Yine terör örgütü demek yerine Rice şu ifadeyi kullandı:

“Irak ve Türkiye ile Kürdistan İşçi Partisi’nden gelen terörizme ilişkin kaygılar üzerinde çalışıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious