Rice'ın en kritik gezisi

Rice'ın en kritik gezisi .9515
  • Giriş : 30.10.2007 / 08:33:00

ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın Ankara ziyareti 2 Kasım'da gerçekleşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ın 4 Kasım'da ABD'ye yapacağı ziyaret öncesinde büyük önem kazanan Dışişleri Bakanı Rice'ın Ankara ziyareti 2 Kasım'da gerçekleşecek.

Ekim ayında yaşanan terör olaylarıyla birlikte gündeme gelen Kuzey Irak'a askeri operasyon öncesinde siyasi ve diplomatik çabalarını yoğunlaştıran Türkiye, bu hafta ABD ile yüzyüze temasa geçiyor. Şırnak ve Hakkari'de meydana gelen pusuların ardından diplomatik temaslarını önce Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Bağdat gezisi, daha sonra Iraklı heyetin Ankara temaslarıyla sürdüren Türkiye, bölgede hakim olan ABD ile ilk kez sıcak teması bu hafta gerçekleştirecek.

ÖNCE Ankara SONRA İstanbul

2-3 Kasım tarihlerinde Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı çerçevesinde Türkiye'ye gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Condolleeza Rice, İstanbul'dan önce Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile ayrı ayrı görüşecek. Rice'ın, Ankara'ya 1 Kasım geceyasırı ya da 2 Kasım sabahı gelmesi bekleniyor. Cuma günü Ankara'daki temaslarda Türkiye, terörle mücadele konusunda “sabrın taştığı”, diplomatik olarak çalışmaların tükendiği mesajını ABD'ye verecek. Son olarak Irak heyetinin Ankara'da yaptığı ve “nafile turlar” şeklinde geçen, Türk tarafını tatmin etmeyen teklifler de Rice'a iletilmiş olacak. Türkiye, Rice aracılığıyla bölgede etkin güç olan ABD'nin terörle mücadele konusunda ağırlığını koymasını isteyecek.

Temaslarda daha önce denenen ancak başarılı olmayan üçlü organizasyonlar ya da ABD'nin istihbarat anlamında vereceği desteklerin tek başına kabul görmeyeceği de Rice'a iletilecek konular arasında yer alıyor. Irak'ta görev yapan ABD'li üst rütbeli bazı subayların operasyonlar konusunda verdiği olumsuz demeçlerin yanlışlığı aktarılacak.

Açılışı Gül yapacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açılış konuşmasını yapacağı zirvede Irak'taki son durum ele alınacak. Hemen ardından da ABD Başkanı George W. Bush'un resmi davetlisi olarak bu ülkeye gidecek olan Başbakan Erdoğan, hem Rice ile yapacağı temaslarda, hem de zirvede Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki haklılığını anlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious